1773 1774 176 PRIJSVRAGEN geschreven heeft, geen andere dan die Barnabas is, welke een vriend en reisgenoot van Paulus was, en van wien in de Handelingen der apostelen en 1Cor. IX gesproken word. 3- Dat Barnabas zijn brief later geschreven heeft, dan de brieven van Paulus geschreven zijn. Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 55). Conceptprijsvraag 37 Zoude men de bovennatuurkunde en wel inzonderheid de wezenkunde.en de geest- kunde niet eenigsints duidelijker en op eene aangenaamer wijze dan tot noch toe geschied is, kunnen behandelen? Zoo neen, waarom niet? en hoeverre heeft men het duidelijke, verstaanbaare, en aangenaame der behandelinge van die wetenschappen reeds gebracht? Zoo ja, hoe zal men in de opgenoemde verbeteringen dier weten schappen best en verligst te werk gaan? Indiener Onbekend (inv.nr. 4, p. 57). Conceptprijsvraag 38 Welke is de oirsprong, en voortgang van het begraaven der lijken binnen de kerken en steden; is hetzelve nadeelig of onschadelijk? Indien nadeelig en schadelijk welke zijn dan de beste en geschikte middelen, om, na de gesteldheid van dezen staat in het algemeen en van Zeeland in het bijzonder en behoudens de inkomsten der kerken dit quaad te verhelpen? Indiener N.C. Lambrechtsen (inv.nr. 4, p. 146; inv.nr. 63, stuk 31). Opmerkingen Met gewijzigde tekst uitgeschreven als prijsvraag 21 in 1783. In 1783 wordt de onschadelijkheid niet meer genoemd. Conceptprijsvraag 39 Welke zijn de oirzaaken van het verval der weleer bloedende commercie en fabriquen in deze provincie en welke zouden de beste middelen zijn tot herstel derzelve? Indiener K. van den Helm Boddaert (inv.nr. 4, p. 203). Conceptprijsvraag 40 Waaruit is ontstaan dat men sedert weinige jaren herwaarts op de uitgaande schepen van de Oost-Indische Maatschappij dezer landen, eene zeer aanmerkelijke sterfte en meer quaadaartige ziekten bespeurd heeft dan in vorige jaaren, welke zijn de ziekten die men het meest heeft opgemerkt, welke behoedmiddelen zijn daartegen met hoop van het meeste succes aan te wenden? Indiener A. 's Gravezande (inv.nr. 62, f. 120). Conceptprijsvraag 41 Men heeft zedert een geruimen tijd opgemerkt dat het hout waarvan zoo de oor- logscheepen als die der Oost-Indische Compagnie en andere zijn gebouwd, spoe-

Archief | 2002 | | pagina 178