180 PRIJSVRAGEN zij bekroond door de respective geleerde genootschappen, of alleen aan dezelve opgegeven of ook bij particuliere uitgaave, wat middelen zouden er zijn om dezelve meerder dan tot heden geschiedt, meer kenbaar te doen worden, en in 't gebruik aan te moedigen, en er toe in staat te stellen? En alzoo niet minder te wenschen ware dat van zoo veele verzamelingen van boeken, teekeningen, naturaliën, physische instru menten en medailles, welke zig in de verzamelingen van geleerde genootschappen, publijke stichtingen of ook van particulieren bevinden meerder en nuttiger gebruik dan tot heden geschied konde gemaakt worden. Wat zoude men ter bereikinge van dat einde kunnen uitvoeren, en in 't werk stellen? Wat zoude hierbij ook kunnen worden aangetoond, hoe de verscheidene uitvindingen op zeer veel onderwerpen in de steden, ten platten lande en op zee in de huizen, fabrijken en trafijken kunnen worden toegepast, en zulke aan 't algemeen meer kenbaar en in 't gebruik te brengen? Indiener L. Bomme (inv.nr. 5, p. 235). Opmerkingen Waarschijnlijk met gewijzigde tekst uitgeschreven als prijsvraag 36 in 1789. Conceptprijsvraag 58 Is de navigatie over Africa naar America voor de ingezetenen van Nederland, bij zonderlijk voor Zeeland, en allerbijzonderst voor die der stad Vlissingen nuttig of schadelijk geweest. In gevalle die vaart bevonden wordt voordeelig geweest te zijn: waarin hebben die voordeelen bestaan? Door welke middelen kan men dezelve best aankweeken en behouden? Hoe kan men best die schadelijkheid voorkomen, verbeteren en voor het algemeene welzijn meest nuttig maaken? Indiener J.J. Brasser (inv.nr. 5, p. 236). Conceptprijsvraag 59 Wat is in ons Gemeenebest overeenkomstig deszelfs constitutie licentie in het schrij ven? En welke zijn de beste middelen om die te voorkomen? Indiener G. Kuipers (inv.nr. 5, p. 236). Conceptprijsvraag 60 Wat kan er in de Vereenigde Nederlanden gedaan worden tot verbetering van den burgelijken en vooral van den zedelijken staat der Joodsche Natie zonder dat daardoor de voorregten der Christenen eenigzints verkort worden? Indiener G. Kuipers (inv.nr. 5, p. 237). Conceptprijsvraag 61 Hoe kan men kinderen en jonge lieden voor lighaam en ziel verwoestend kwaad der zelf-bevlekking, gemeenlijk onanie genaamd, bewaaren, of indien zij er al aan schuldig staan, van afhelpen, en de daardoor reeds voortgebragte nadeelige gevolgen verbeteren? Indiener G. Kuipers (inv.nr. 5, p. 289-290). Opmerkingen Na de tekst uitgebreide uitleg waarom de kiesheid moet wijken voor een eerlijke beantwoording van dit probleem.

Archief | 2002 | | pagina 182