PRIJSVRAGEN 181 Conceptprijsvraag 62 Welke soorten van arbeid zijn het best geschikt voor de geconfineerden in de werk en tuchthuizen van ons Gemeenebest, die voor deze huizen meest voordeelig en voor de geconfineerden niet te drukkend, en van zulk een aart zijn dat zij na hun ontslag, zig daar mede op eene eerlijke wijze kunnen geneeren? Indiener G. Kuipers (inv.nr. 5, p. 290). Conceptprijsvraag 63 Welke hulpmiddelen zijn de beste en vermoogendste om de Zeeuwsche Ne- derduitsche taal in derzelver uitspraak en schrijven, vooral bij het grootste gros der ingezetenen van Zeeland, zoo in de steden, maar bijzonderlijk ten platten lande, te verbeteren, en tot zo eene volkoomenheid te brengen, als noodzaakelijk vereischt wordt om eene algemeene Nederduitsche taal, naar den aart der letteren en uitspraak te bekomen, en vermits de schoolmeesters en voorleezers in de steden en ten plat ten lande daartoe in de eerste plaats de vereischte bekwaamheid dienen te bezitten om andere te kunnen onderwijzen, welke middelen zijn de bekwaamste om dezelve daartoe in staat te stellen, en voor het vervolg te houden? Indiener D. Radermacher (inv.nr. 5, p. 291). Conceptprijsvraag 64 Alzoo in de gesteldheden der menschen, zoo van ziel als lichaam onderscheidene vermogens en bekwaamheden door den grooten Schepper gelegd zijn, waardoor dezelve zijn geschikt tot uitmuntende vorderingen in kunsten en wetenschappen, ampten of bedrijven, en welke vermoogens dikwils, of geheel onbekend, of bij gebrek van hulp, leiding en aanmoediging geheel onnut en verwaarloost worden; welke zouden de geschikste middelen zijn om deze voortreffelijke vermogens en gaven te ontdekken, op te leiden, te ondersteunen, en tot dien trap te brengen dat zij in een of andere emploij voor de maatschappije tot het grootste nut konden worden aangelegd en voor den bezitter zeiven ten meesten dienste zijn? Indiener L. Bomme (inv.nr. 5, p. 291). Conceptprijsvraag 65 Daar het een bekende waarheid is, dat de zeeschepen op verscheidene plaatsen buiten onze republijk tot eenen aanmerkelijk minderen prijs dan binnen dezelve kunnen gebouwd worden, en te bekoomen zijn, zoo wordt gevraagd; Wat het voordeeligste voor den staat in het algemeen is, of de commerticerende ingezetenen de vrijheid tot het gebruik van vreemde zeeschepen, om alhier te equipeeren, te vergunnen, of dezelve te bepaalen alleen tot de zoodanige welke binnen de Republijk zijn gebouwd? Indiener L.C. van Sonsbeeck (inv.nr. 5, p. 292). Conceptprijsvraag 66 Op wat wijze kan men de strafbepaelende wetten voor onze Nederlanden best inrichten? Zoo dat tusschen dezelve en de misdaeden eene gepaste eevenredigheid gevonden wordt, die niet te streng is, en echter voldoen kan tot het oogmerk, om aen de misdadigers gevoel te doen hebben van hunne euveldaeden en ten afschrik

Archief | 2002 | | pagina 183