1806 PRIJSVRAGEN 195 die lijkstatie, in plaats van regelregt noord-oostwaarts in Kanaan te trekken, eene verbazenden omweg met zulk een groot gevolg neemt, de Doode zee omtrekt, dan den Jordaan overmoet, vervolgens weer zuidwaards moet reizen. Wat mag wel de reden van dien omweg zijn? Indiener S. van Emdre (inv.nr. 98, nr. 62). Conceptprijsvraag 127 Daar men 1 Kon. 12 vindt, dat tien stammen van Salomo's zoon Rehabeam afvielen, en Jerobeam tot koning verkooren, zodat de eerst gemelde slegts over de 2 stammen Juda en Benjamin 't gebied voerde, zo kan men de grenzen der beide koningrijken ligtelijk opmaken, wanneer men 't gansche land in een noordelijk en zuidelijk deel onderscheidt. Doch de hoogleeraars Bachiene en Hamersveld stellen de steden en dorpen van de stamme Simeons verstrooid, onder 't landgebied van Juda. Hoe is 't nu mogelijk, dat de Simeonieten zich onder de magt van Jerobeam konden begeven en blijven, daar zij door de steden en inwooners van Judas stam omringd waren? Kan men door de oplossing van deeze bovenstaande bedenkingen de Bijbelsche geographie en derzelver landkaarten ook verbeteren? Indiener S. van Emdre (inv.nr. 98, nr. 63). Conceptprijsvraag 128 Welke zijn de beste bewijzen ten betooge, dat die dieren niet enkel lichaamelijke wezens zijn, en behalven een werktuiglijk lichaam ook een onstoflijk beginzel hebben, 't geen wij gewoonlijk de ziel der dieren noemen, en is zulks niet strijdig met Gods woord Gen. 9:4, en de proeven met de polypen, die door in stukken te snijden kunnen voordgeplant worden. Indien de dieren eene onstoffelijke ziel hebben, in welke bijzonderheden munt echter 't domste of onbeschaafde volk, als menschen aangemerkt uit, boven de schranderste dieren, die op aarde aan ons bekend zijn. Indiener S. van Emdre (inv.nr. 98, nr. 64). Conceptprijsvraag 129 Quels servient les moyens les plus efficaces de préparer dès l'enfance, les faculter intellectuelles de l'homme a recevoir dans la suite, tout le developpement dont elles sont susceptibles? Vertaling: Welke zouden de meest vermogende middelen zijn om de verstandsvermogens van den mensch, van de jeugd af aan voor te bereiden om in 't vervolg de volkomenste ontwikkeling te verkrijgen, waar voor zij vatbaar zijn? Indiener C.E de Niéupoort (inv.nr. 98, nr. 65). Conceptprijsvraag 130 Daar het buiten tegenspraak is, dat eene te verre getrokken verzwakkende genees wijze, in hevige ziekten (morbi acuti) zeer nadeelig is, zoo is het niet minder waar, dat, door het verzuim van geschikte ontlastmiddelen (evacuantia) op zekere bepaalde tijden te doen, de ziektens niet zelden van eenen doodelijken aart worden; zoo wordt gevraagd: in hoe verre kan men daar omtrent eenige algemeene regelen in

Archief | 2002 | | pagina 197