1808 PRIJSVRAGEN 199 tot verdere onderrigting zal kunnen strekken, zoo veel mogelijk bekend te worden met de geschiedenis van den invoer en teelt der laatst bedoelde gewassen; zoo stelt men het volgende voor: 1- Welk der aangekweekte voortbrengselen van den vader- landschen grond, woud en vruchtboomen hier onder gerekend die ten nutte van menschen of vee dienen, kunnen als Plantae indigenae van het koningrijk Holland gerekend worden, en welk zijn dezelver natuurlijke groeiplaatsen hier te lande? welk van de bedoelde gewassen en producten zijn in ons vaderland ingevoerd? wordende de artzenij-gewassen hier alleen uitgezonderd. 2- Uit de beste bescheiden en oude schrijvers zoo veel mogelijk opsporen, den tijd wanneer de laatstgenoemde gewassen in het vaderland zijn overgebragt en uit welke landen; den meer of minder geluk kigen en spoedigen voortgang van derzelver teelt in de onderscheidene gedeelten van het vaderland; de vooroordeelen die hier omtrent mogen plaats gehad hebben, en verder alles, 't geen tot de meest volledige geschiedenis van deze onderscheide gewassen zal kunnen dienen. Indiener J. Kops (inv.nr. 98, nr. 86). Conceptprijsvraag 149 Wat is in de H. Bijbelboeken, de zoogenoemde Parallelismus? welke deszelfs oor sprong, aard en schoonheid in de oostersche dichtkunst? En welk het gebruik er van te maken, en het misbruik er bij te vermijden, in de gewijde uitlegkunde? Indiener C.W. Stronck (inv.nr. 98, nr. 88). Conceptprijsvraag 150 Welk is het eigentlijk oogmerk, en welk het juiste beloop van het boek Job? En welke waren de kundigheden en denkbeelden van den schrijver aangaande de onsterfelijk heid der ziel en toekomenden staat. Indiener C.W. Stronck (inv.nr. 98, nr. 89). Conceptprijsvraag 151 Vermits het naauw verband tusschen de ontdekking van America en van den nieuwen weg naar de Oost-Indiën, langs den zuidhoek van Africa, vraagt men: welken invloed hebben beide gebeurtenissen gehad op den koophandel, de weelde, de kunsten en wetenschappen en 't volksgeluk der verschillende natiën des aardbols, en welke gevolgen zijn er nog van te wachten? Indiener A.C. van Citters (inv.nr. 98, nr. 92). Conceptprijsvraag 152 Daar de Academie van Dijon ten jare 1750 eene prijsvraag heeft uitgeschreven 'si Ie retablissement des sciences et des arts a contribué a epurer les moeurs', en deze vraag door J.J. Rousseau ontkennend is beantwoord, en, tot algemeene verwonde ring echter door die Academie is bekroond geworden, zoo begeert het Genootschap eenige bondige wederlegging dier prijsverhandeling van Rousseau. Indiener A.C. van Citters (inv.nr. 98, nr. 93).

Archief | 2002 | | pagina 201