204 PRIJSVRAGEN edoch ook tevens volledige wijze aan haar overgedragen te zien in dier voegen dat de gevoelens zo veel mogelijk tot één hoofdpunt vereenigd, en naar aanleiding van oude en nieuwe geneeskundige begrippen, zich ontwikkeld en verklaard bevinden. Indiener J. Bodel (inv.nr. 98, nr. 103). Conceptprijsvraag 162 Daar er in deze dagen veele verschillende denkbeelden onder de geneeskundigen gekoesterd worden omtrent het nuttige of schadelijke van de leerstelsels van Brown en de Erregung of opwekkingsleer bij anderen in onderscheiding van het leerstelzei van den laatsten genoemd; zoo verlangt de Maatschappij eene beredeneerde opgave van beide deeze leerstelzels; eene naauwkeurige ontwikkeling van het onderscheid dat tusschen beide plaats grijpt, en verders onpartijdig vertoog, hoe en op welke aan- neemelijke en oordeelkundige gronden dezelve bij het ziekenbed op de eenvoudigste wijze kunnen worden toegepast, en voor de lijdende menschheid nuttig zijn, het welk door eenige historie morborum nader dient aangetoont te worden waarbij tevens het nut en de voortreffelijkheid van den practiseerenden arts duidelijk behooren aangewezen te worden. Indiener J. Bodel (inv.nr. 98, nr. 104). Conceptprijsvraag 163 Daar het tot het regt verstand van veeier plaatzen uit de zendbrieven van Paulus, van gewigt is de lotgevallen van dien apostel te kennen, voor zoo verre zijn leven betreft, na het einde van het geschiedverhaal van Lukas, en bijzonder te weten of onbetwistbaar is het oud gevoelen dat Paulus, na zijn eerste gevangenneeming te Rome, gereisd en geleerd heeft, en vervolgens opnieuw te Rome in gevangenis is geworpen; dan wel gelijk lateren beweren, of die laatste gevangenis met geen zekerheid kan worden opgemaakt;- wenscht het Genootschap dit stuk onderzocht te zien en aangetoond, in geval het laatste gevoelen mogt verkozen worden, hoe men uit enige plaatsen in de zendbrieven zich de laatste lotgevallen van Paulus hebbe voor te stellen. Indiener G.S. de Chaufepié (inv.nr. 98, nr. 105). Conceptprijsvraag 164 Historische kritische verhandeling over Pythagoras, zijn leven, zijne voorgegevene wonderwerken, zijne leer; zijne scole of school en zijnen invloed door de nieuwe Pythagorische School tot in de eerste eeuwen van het christendom. Indiener H.W. Tijdeman (inv.nr. 98, nr. 106). Conceptprijsvraag 165 Beknopte maar grondige en behoorlijk gestaafde kerkelijke geschiedenis van Zeeland en het voormalig Staats-Vlaanderen, beginnende met de Reformatie en gaande tot aan de 19e eeuw. Indiener H.W. Tijdeman (inv.nr. 98, nr. 107). Conceptprijsvraag 166 Beknopte statistiek van het departement Zeeland, zoo veel mogelijk ingericht vol gens, of, waar 't noodig ware, met aanvulling van 't model door 't Gouvernement aangenomen en voorgeschreven in de instructie voor de geographische ingenieurs,

Archief | 2002 | | pagina 206