210 PRIJSVRAGEN Conceptprijsvraag 192 Daar de hedendaagsche gewijde uitlegkunde (Critica sacra hodierna) ongetwijfeld zeer veel licht verspreid over een aantal bijbelplaatsen, doch tevens in haar toepassing gebruikt wordt om veele vreemde gevoelens voort te planten, wordt gevraagd: Welke zijn de regels, naar welke de hedendaagsche gewijde uitlegkunde, met voorbijzien van voorafaangenomene gevoelens, ons tot regt verstand van de boeken der ouden en nieuwen testaments zal geleiden? Het oogmerk der vraag bestaat daarin om de bijbelboeken, als gedenkstukken der oudheid, met al dien eerbied en die onpartij digheid te behandelen, welke men aan oude schrijvers om hun doel te bepalen, ver schuldigd is. Dus geene regels, bestemd, om meer bijzonder de leer van een of ander kerkgenootschap of de gevoelen van den éenen of anderen uitlegger te begunstigen; maar zoodanige regels waardoor met zekerheid geleerdt wordt, welke de meening der schrijvers zeiven dier boeken geweest zij. Het spreekt van zeiven dat, even gelijk men voor het opgeven dier regels niet op den voorgrond kan plaatsen dat dezen boeken eene Godlijke openbaring behelzen, aan de andere zijde, zulke antwoorden welke ten doel hadden om derzelver goddelijk gezag te ondermijnen als tegen het doel der vraag strijdende zoude ter zijde worden gelegd. Indiener S.Th. Huët (inv.nr. 98, nr. 135). Conceptprijsvraag 193 De waarnemingen en berekeningen betreffende de kosmeten, begunstigen die genoeg zaam de uitsluitende hypothese harer elliptischen loopbaan rond de zon, of wel: zoude men naar de bekende bewegingswetten, reden hebben, om haar, in het algemeen, eene of andere der kegelsneden tot loopbaan toe te schrijven, en als dan, voor elke komeet in het bijzonder, deze loopbaan trachten te bepalen, door hare afwijkingen, wanneer dezelve plaats hebben, van den parabolischen loop, welke het vernuft van Newton ons geleerdt heeft, als grondslag onzer eerste pogingen aantenemen? Indiener S.Th. Huët (inv.nr. 98, nr. 136). Conceptprijsvraag 194 Eene verhandeling over het leven, de schriften en uitvindingen van Clesibius? Indiener J.P. van (de) Capelle (inv.nr. 98, nr. 137). Conceptprijsvraag 195 Eene verhandeling over het leven, de schriften en uitvindingen van Archijtas den Farentijner. Indiener J.P. van (de) Capelle (inv.nr. 98, nr. 138). Conceptprijsvraag 196 Waarin bestaat de waarschijnlijke oorzaak van den oosterschen wind Samum? Zijn de theorien, welke men hieromtrent heeft ontworpen, voldoende om dit verschijnzel op te lossen? Zoo neen, welke andere zoude deze kunnen vervangen. Indiener J.P. van (de) Capelle (inv.nr. 98, nr. 139). Conceptprijsvraag 197 Daar in het laatst der twaalfde, en in den geheelen loop der dertiende eeuw, blijkbaar eene aanmerkelijke zucht voor de fraaije letteren, inzonderheid voor de volkstalen,

Archief | 2002 | | pagina 212