PRIJSVRAGEN 219 loovig zijn mogt te openen, ook dan zou men onze poging niet als nutteloos kunnen beschouwen. Hoe het zij, de vraag zou gewis de nuttigste, de edelste zijn, die immer door eenig genootschap was voorgesteld geworden. De schrijver dezer missive laat aan het rijper oordeel van uegestr. over, welk gebruik van deze gemaakt kan worden, terwijl hij de eer heeft met de meeste hoogachting te zijn, Uegestr. dw. dn. N Indiener Anonieme briefschrijver N (inv.nr. 98, nr. 178). Opmerkingen Deze conceptprijsvraag wordt voorafgegaan door de volgende brief: Weledelgestr. heer, Met weemoed las ik wederom in de courant van heden de onmenschelijke handelwijs der opkoopers van de noodzakelijkste eetwaren, die zich op sommige plaatsen niet eens meer ontzien, om den rijken, met tranen van God afgesmeekten voorraad, te vernielen! - Tevergeefsch heeft dan de nijvere hand werksman zich in 't zalig vooruitzicht, om geen brood gebrek meer te lijden, verheugd! Tevergeefsch is het dan dat de grootst mogelijke overvloed van de meeste producten alomme aanwezig is! Te ver- geefsch streelden zich alle weidenkenden, alle menschen, vrienden met de hoop om de knellende duurte te zien verminderen, wijl eenige weinige onverlaten, Gods zegen, en 's Konings edele pogin gen, opnieuw staan te verijdelen. Deze en soortgelijke klagten doet en hoort men dagelijks! Doch wat baten klagten? En wat kunnen enkele particulieren ook tenminsten hebben de middelen om hunne landgenoten de oogen te openen, om de gevoelens der schranderste vernuften te vernemen en eindelijk om de doelmatigst gekeurde middelen aan s lands regering voor te dragen. Zou het Zeeuwsch Genootschap den taak vervullen, het zou den eewigen dank harer lijdende natuurgenoten oogsten en zich de bescherming van haren opperheer waardig toonen. De schrijver dezer missive geeft der- halven aan uedgestr. in consideratie: of het niet goed zou zijn op de eerstvolgende of desnoods op eene extraordinaire vergadering voor te stellen het uitschrijven van deze buitengewone prijsvraag, te beantwoorden, b.v. voor den len januari 1808. Daar het te voorzien is, dat de prijzen der onontbeerlijkste eetwaren door den verfoeielijke handelwijze der opkoopers, ondanks den gezegenden overvloed, die alom aanwezig is, wederom tot eenen onmatigen prijs zullen stijgen, en op die wijze de natie niet meer wezen zou dan de speelpop van eenige onverlaten, die niet met het geld, maar met het zweet en bloed hunner medeburgers woekeren; zoo stelt het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de navolgende prijsvraag voor: Conceptprijsvraag 230 Daar ook zelfs de fijnste olie de eigenschap heeft om het koper aan te tasten en door aanvreting van het zelve koper groen te maken, en ook het ijzer te doen roesten, en zulks op den duur nadeelig is voor alle werktuigen, die zonder olie niet in gang kunnen blijven of behoorlijk gebruikt worden, uurwerken, luchtpompen en andere natuurkundige werktuigen; daar verscheidene uitgedachte en aangeprezene middelen

Archief | 2002 | | pagina 221