220 PRIJSVRAGEN om dit voor te komen, niet aan het oogmerk beantwoorden, zoo wordt gevraagd: Een middel om de olie, welke meest ten voorsz. einde in gebruik is, of ook alle andere die aan het oogmerk zoude kunnen beantwoorden, zoodanig te zuiveren of te bereiden, dat daar door de gemelde schadelijke hoedanigheid voor het koper en ijzer worde weggenomen, zonder de overige nodige eigenschappen der olie te benadelen? Indiener J. de Kanter (inv.nr. 98, nr. 179). Conceptprijsvraag 231 Daar het verbod van den slavenhandel bij de meeste mogendheden daargesteld, den aankoop der slaven in de Westindische colonien reeds tot zeer hooge prijzen heeft doen stijgen, en indien aan dit verbod strengelijk de hand wordt gehouden, dezelve weldra geheel onverkrijgbaar zal maken, waardoor den ondergang der plantagien moet worden bewerkt, zoo vraagt men: Op welke wijze men den slavenstand in de Westindische colonien zoude kunnen vervangen, en den akkerbouw, en verdere bewerking der producten, tot nu toe door hun verrigt, door vrije handen, even als in Europa, doen uitoeffenen;- welke middelen kan het gouvernement hiertoe in 't werk stellen en wat kunnen particulieren of associatien daartoe medewerken,- kan men van de invoering der machienerij, in dezen niet veel hulp verwachten? Indiener J.A. van der Heim (inv.nr. 98, nr. 180). Conceptprijsvraag 232 Het tijdperk, 't welk men met regt dat der Fransche omwenteling noemen kan, ontegenzeggelijk vele en groote veranderingen over gansch Europa hebbende daar gesteld, en ook in ons land, door eene gedurige afwisseling van gebeurtenissen zijnde gekenmerkt; zoo vraagt men: Een korte schets van den invloed welke de Fransche revolutie en deszelfs gevolgen van het jaar 1789 tot de oprigting van het koning rijk der Nederlanden, op de 17 vereenigde provinciën heeft gehad, zoowel op den godsdienst, zedekunde, staatkunde, wetenschappen en kunsten, op de beschaving der koophandel, als op alle andere vakken van algemeen belang? Is deszelfs invloed ten goeden of ten kwaden? Indiener J.A. van der Heim (inv.nr. 98, nr. 181). Conceptprijsvraag 233 Welk een invloed heeft Desiderius Erasmus van Rotterdam, schoon meestal buiten 's lands, door het menigvuldig briefwisselen met de voornaamste Nederlandsche geleerden uit den burgerlijken en geestelijken stand gehad op derzelver godsdienstige denkwijze? en hoedanig is daarvan de neerslag geweest op de godsdienstige denkwijze des Nederlandschen volks in het algemeen, met betrekking tot de hervorming der kerk hier te lande en haren eersten goeden voortgang? Indiener A. Ypey (inv.nr. 98, nr. 182). Conceptprijsvraag 234 Daar de invloed der Hollandsche en Zeeuwsche steden op het staatsbestier in de laatste grafelijke tijden aanmerkelijk was; zoo wordt gevraagd: Van welk eenen tijd dagtekent het eerste gezag der steden in de regering dezer graafschappen, en bij welke gelegenheden en op welk eene wijze is het zelve voornamelijk toegenomen? Indiener J.C. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 183).

Archief | 2002 | | pagina 222