222 PRIJSVRAGEN verklaring hoe deze ziekelijke gesteldheid dien invloed op kleuren van het haar kan uitoeffenen, dat het wit wordt? en, daar eene dergelijke kleurverandering bij andere soorten zoo als de Mustela- erminia, Lepus variabelis enz. op eene periodische wijze werkt, zoo vraagt men: op welk eene wijze en waarom zulks plaats heeft (de phijsi- ologische en teleologische oorzaak van dit verschijnsel)? Indiener T. van Swinderen (inv.nr. 98, nr. 190). Conceptprijsvraag 242 Daar er sedert de laatste uitgave van het sijstema van Linnaeus door Gosselin, zoo verbazend vele nieuwe soorten van dieren ontdekt en beschreven zijn, en het dusver nog niemand ondernomen heeft, deze op eene lijst sijstematisch te verzamelen, waardoor de beoefening der zoölogie zeer moeijelijk en kostbaar wordt, zoo vraagt men: Eene Latijnsche sijstematische naamlijst van alle thans bekende diersoorten met aanwijzing van ten minste ééne afbeelding, of van een werk, waar men meer over de genoemde diersoort vinden kan? Indiener T. van Swinderen (inv.nr. 98, nr. 191). Conceptprijsvraag 243 Is de kwaal Geele koorts of romitu negro genoemd iets anders dan onze rot, zin king of legerkoortsen? Zoo ja, en overvalt zij denzelven lijder doorgaans niet meer dan eenmaal, is dan hare inënting mooglijk? Welke is daarbij, de meest geschikte behandeling, en welke de meest wenschelijke leefregel? Indiener M.J. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 192). Conceptprijsvraag 244 Kan de besmetting der gele koorts door koopwaren worden medegedeeld? Zoo ja, welke voorbehoedmiddelen zouden behalven en na eene behoorlijke quarantaine zonder notabel tijd en geldverlies van den koopman, bij overpakking of andersints, kunnen worden aangewend? Indiener M.J. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 193). Conceptprijsvraag 245 Kunnen minder kragtige, maar ten kleinen prijze verkrijgbare, koortsverdrijvende middelen zoodanig, van de niet werkzame groene deelen worden gezuiverd en te samen getrokken, dat zij in eene, niet te copieuse plas of massa toegediend, denge nen, wiens geluk hem de kina immers in behoorlijke overvloed, niet toetstaat, deze ontbeerlijk zoude kunnen maken en evenwel geene te zware uitgaaf vereisschen? Zoo ja, door welke bewerking? Indiener M.J. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 194). Conceptprijsvraag 246 Is de omslagtigheid aller manutensien en administratien een zoo noodzakelijk kwaad geworden, dat de behandeling van zaken, niet naar de oude eenvoudigheid kan terug worden gebragt? Zoude niet ten minsten de eene of andere tak van werkzaam heid, even als 't Italiaansch boekhouden, dat meer dan 30 verschillende boeken kan vereisschen, maar ook met 3 a 4 zeer wel en duidelijk kan worden uitgeoefend aan meer korte en eenvoudige regelen van voorschrift, dan thans gebruikelijke, kunnen

Archief | 2002 | | pagina 224