PRIJSVRAGEN 229 wet niet 2e- al ware het dat men het voordeel dat daarin voor den lande gelegen is, duidelijk kan aantoonen onregtvaardig en tegen het natuurregt strijdende? Indiener D.J. de Superville (inv.nr. 98, nr. 220). Conceptprijsvraag 272 Zoude men niet op, zoowel uit andere oude geschiedschrijvers als op uit de proba- biliteit ontleende gronden, het gevoelen van Livius kunnen betwisten, die Lib. 9. Historiarum, cap. 17, 18, en 19 van gevoelen is, dat indien Alexander met hetzelfde leger, met hetwelk hij tegen Persien optrok, te dien tijd na Italië ter beoorlooging der Romeinen was overgestoken, hij voorzeker in deze zijne pogingen zoude hebben moeten bezwijken, en zoo ja welke zijn dan de bondige tegenwerpingen welke men tegen zijn gevoelen zoude kunnen aanvoeren. Indiener D.J. de Superville (inv.nr. 98, nr. 221). Conceptprijsvraag 273 Kan men uit de vereeniging van de noordelijke en zuidelijke provinciën der Neder landen en derzelver onderlinge meerdere betrekking tot eikanderen, met grond eenige heilzame gevolgen verwachten voor de provincie Zeeland in het algemeen en voor deszelfs koophandel, visscherij en zeevaart, landbouw en industrie of voor eenige andere takken van bestaan en welvaart in het bijzonder? Zoo ja: Welke gevolgen moeten als zoodanige worden beschouwd? en door welke middelen worden dezelve het best aangemoedigd, beproefd en daargesteld? Indiener Anoniem ingediend (inv.nr. 98, nr. 223). Conceptprijsvraag 274 Daar het grootst gedeelte van het onlangs door de Engelschen aan de Nederlanders geheel afgestane eiland Sumatra, onder de schoonste en vruchtbaarste hemel in den Oost Indischen Archipel gelegen, weinig bebouwd en weinig bevolkt is, zoude men hetzelve niet met veel nuttigheid kunnen bezigen ter verzending van zoodanige mis dadigers die voor ten minsten zes jaren tot gevangenis of deportatie waren verwezen en hierin het voetspoor der Engelschen volgen, welke diergelijke misdadigers naar de Botanij baai verzenden, en hierdoor in weinige jaren deze wildernis der nieuwe wereld in de schoonste en welvarendste koloniën, vol steden en dorpen hebben herschapen? Indiener P. Po us (inv.nr. 98, nr. 224). Conceptprijsvraag 21 5 Het Genootschap vraagt: le- eene beknopte en duidelijke ontvouwing van de leer van den hoogleeraar Broussais. 2e- de voordeelen welke deze leer aan de geneeskunde heeft geschonken, 3e- of dit stelsel waarlijk op zulke onwankelbare grondslagen rust als de stichter zelve heeft verzekerd, dan wel of deze grondslagen zoodanige zijn, dat het zelve, even als de vorige geneeskundige stelsels, gedurende eenige jaren sommigen de oogen zal verblinden; doch eindelijk verdwijnen, om plaats te maken voor een ander. Annales de la medicine, phijsiologique, torn. IV annona bibliograph. p. 14. Indiener B. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 225).

Archief | 2002 | | pagina 231