PRIJSVRAGEN 231 uit de Bibl. univ. Mars 1832 door, namelijk, een aanzienlijke hoeveelheid lucht door buizen, gevuld met stoffen ter opneming dezer inmengsels, te doen henen voeren, waardoor dan nu met meerdere zekerheid de hoeveelheid van genoemde stoffen op de lucht kan worden aangewezen,- zoo wordt een nader onderzoek van deze manier van werking verlangt op eenige luchtsoorten van ons vaderland, op verschil lende tijden en plaatsen genomen, om vooral ook daardoor op te sporen, of in de nabijheid der zeeën sporen van zoutzuur te vinden zijn door in bedorven kerk en ziekenhuisluchten eenige verandering in de hoeveelheid kolenzuur voorhanden is, en of daar ook nog andere stoffen in te vinden zijn, en of ook ten laatste bij sterke nevel of mist eenige stoffen in de lucht daardoor kunnen gevonden en aangewezen worden, zullende dan deze proeven en waarnemingen met genoegzame toelichting naar den aard der zaken kunnen worden voorzien en verrijkt. Indiener S. Stratingh (inv.nr. 98, nr. 229). Opmerkingen 1833 of 1834 (inv.nr. 9, p. 24). Zie de opmerkingen bij concept prijsvraag 276. Conceptprijsvraag 280 Voor eene halve eeuw bezat niet alleen Middelburg een aanmerkelijk deel in den grooten handel, maar ook elders in Zeeland werden belangrijke zaken gedaan, en Zierikzee inzonderheid had zijn aandeel in de visscherijen. Thans evenwel houdt Zeeland op ver na geen gelijken tred met Holland, en de oorzaken daarvan lig gen dieper dan de laatste jaren. Zoolang de vereeniging met Belgie duurde was er weinig vooruitzicht op gunstige verandering, misschien echter bestaat er bij de tegenwoordige terugkeering tot de voormalige grenzen en vroegere gesteldheid der Republiek, meerdere kans tot wederopwekking van handel en nijverheid in dit ge west, indien er geene onoverwinnelijke natuurlijke hindernissen bestaan. Ik neem dus de vrijheid in overweging te geven, of het niet nuttig en met de bedoelingen van het Zeeuwsche Genootschap instemmende zou kunnen gerekend worden uit te lokken: Een grondig onderzoek naar de oorzaken van het verval van den handel, de visscherij en het fabriekwezen in de provincie Zeeland, eene bepaalde aanwijzing of deze een gevolg zijn van natuurlijke en onoverkomelijke hindernissen dan wel van de gebeurtenissen en betrekkingen der provincie gedurende de laatste vijftig jaren, en dus van toevallige omstandigheden en eindelijk eene ontwikkelde opgave van de middelen, welke zouden kunnen worden aangewend om in elk geval den handel en het fabriekwezen in dit gewest op te voeren tot die hoogte, waarvoor zij in elk der gevallen vatbaar gerekend kunnen worden. Indiener J. ab Utrecht Dresselhuis (inv.nr. 98, nr. 230). Opmerkingen 1833 of 1834 (inv.nr. 9, p. 24). Zie de opmerkingen bij concept prijsvraag 276. Conceptprijsvraag 281 Tot de zonderlingste geschiedenissen, welke in de heilige oorkonden voorkomen, behoort hetgeen van den profeet Elia geboekt is. Dit vormt een onafgebroken keten van allerlei vreemde gebeurtenissen, omtrent welke de gedachten der schriftuitleggers zeer uiteenloopen. Tegenover spottende verwerping en herhaalde proefnemingen van natuurlijke verklaringen staan bij voortduring, zelfs wel eens overdreven pogingen ter handhaving van al het wonderbare. Een gezet onderzoek naar den aard dezer verhalen

Archief | 2002 | | pagina 233