1836 234 PRIJSVRAGEN Conceptprijsvraag 289 Eene vergelijkende beschouwing van de geologische gesteldheid der verschillende provinciën van ons vaderland. Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 243). Conceptprijsvraag 290 Wat heeft de ondervinding geleerd aangaande den voordeeligen invloed, welken de verhuizing naar zachtere luchtstreeken heeft op de longtering. Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 244). Conceptprijsvraag 291 Een kritisch onderzoek der gronden, op welke het gevoelen der genen berust, die aan William Harvey de eer der uitvinding van den bloedsomloop betwisten. Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 245). Conceptprijsvraag 292 Hoe verre is men er in geslaagd om uit de natuurlijke classificatie of rangschikking der planten, derzelver geneeskrachten te bepalen? Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 247). Conceptprijsvraag 293 Wat leert de scheikundige ontleding (analijsis chemica) omtrent de veranderingen, welke de vochten bij dieren of planten door ziekten ondergaan? Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 248). Conceptprijsvraag 294 Geneeskundige plaatsbeschrijving van eene der steden in ons vaderland. Indiener C. Pruijs van der Hoeven (inv.nr. 98, nr. 249). Conceptprijsvraag 295 De denkwijs en het karakter van een volk kan niet beter gekend worden dan uit de gelijktijdige gedenkstukken, met name uit de gedenk- en legpenningen. Daar er nu vele zoodanige gedenkstukken bestaan, welke gedurende den kampstrijd met Spanje en Zeeland gemaakt zijn, vraagt het Genootschap: Wat leeren de gedurende den oorlog tegen Spanje in Zeeland vervaardigde gedenk- en legpenningen, aangaande de denkwijs en het karakter der Zeeuwen in dat roemrijk tijdvak? Stemt hetgeen men daaromtrent uit die gedenkstukken leert, overeen met de berigten, deswege voorko mende in de overige geschiedkundige bronnen? En wat kan men, door vergelijking en zamenvoeging van dit alles, vast stellen omtrent de denkwijs en het karakter der Zeeuwen in genoemd tijdvak? Men kan over deze stoffe, de Nederlanders in het algemeen betreffende, vergelijken de belangrijke verhandeling van den heer P. O. van der Chijs, over het karakter der Nederlanders, bijzonder gedurende den 80-jarigen oorlog, blijkbaar uit hunne gedenkpenningen, te vinden in het eerste stuk van het tijdschrift voor algemeene, munt- en penningkunde. Indiener J.C. de Jonge (inv.nr. 98, nr. 251).

Archief | 2002 | | pagina 236