242 PRIJSVRAGEN het meest mogelijke licht te zien verspreiden, verlangt bij de behandeling van dit onderwerp, een beredeneerd betoog voornamelijk inhoudende: le- Eene vergelijking der Nederlandsche en Fransche meecultuur, en derzelver bereiding. 2e- Vermelding der redenen waarom de Fransche meede ten gevolge zoowel der cultuur, als der bereiding, tot mindere prijswaarde in den handel kan worden gebragt. 3e- Wat dien ten gevolge tot bevordering en opbeuring van dezen voor Zeeland zoo belangrijken tak van nijverheid, als wenschelijk moet worden beschouwd. Indiener C. Vis (inv.nr. 99, nr. 26). Conceptprijsvraag 324 De kolonie Suriname, eenmaal door den moed en de volharding der voorvaderen gevestigd, was vroeger eene rijke bron, die aan landbouw, handel en scheepvaart bevorderlijk was. De vernietiging van den slavenhandel en de vrijverklaring der slaven in de daaraan grenzende Engelsche bezitting, ofschoon waarschijnlijk den ondergang dier koloniën ten gevolge zullende hebben, heeft ook haren invloed op het Nederlandsch Guiana uitgeoefend. Alhoewel de menschlievende gevoelens, welke deze emancipatie hebben daargesteld, ook in Nederland hare voorstanders hebben gevonden, doch welke tot hiertoe niet zijn toegepast, moet evenzeer in de toekomst, het verbod van den invoer der slaven, in korteren of langeren tijd, dezelfde gevolgen na zich slepen, want volgens den loop der natuur, moet eene geheele ontvolking der nu aldaar bestaande arbeidende klasse plaats hebben, dewelke evenmin door de in slavernij geboren kinderen als door eene blanke kolonisatie welke men thans tracht te beproeven, worden opgevangen; en waarvan het gevolg moet zijn, dat deze kolo nie mettertijd van weinig waarde moet worden, voor het moederland verloren, en de aanwezige bezittingen, aan welke zoo vele schatten zijn verbonden, in verval en eindelijk verlaten zullen worden. Men verlangt uit dien hoofde te worden ingelicht, omtrent de hulpbronnen, welke deze kolonie in zich zelve bezit, en omtrent de mid delen, welke bij het aanstaande gemis van slaven, zouden kunnen worden aangewend, om het verval dezer kolonie te voorkomen; gevende men daarbij in bedenking, of het invoeren van rundvee uit Zuid-Amerika, het aanleggen van kunstweiden en het teelen van voedergewassen, tot voeding van hetzelve, niet zoude kunnen beproefd worden tot het aankweeken van trekossen, ten einde de gronden met werktuigen te bebouwen, daardoor menschenarbeid te besparen, en door meerdere toepassing van den Europeschen landbouw aan deze zoo belangrijke bezitting haar bestaan te verzekeren, en voor het moederland te behouden. Indiener C. Vis (inv.nr. 99, nr. 27). Conceptprijsvraag 325 Is het met de leer en voorschriften des evangelies overeen te brengen, dat men ge loofsbelijdenissen opstelle, aan welke zij, die tot het kerkgenootschap, door en voor hetwelk zij opgesteld zijn, wenschen te behooren, verpligt zullen zijn zich te houden? Zoo ja; is het dan aan te raden dat men diergelijke geloofsbelijdenissen zamenstelle, en hoe zal men daarbij te werk moeten gaan; wat daarbij moeten in acht nemen? Zoo de hoofdvraag ontkennend moet beantwoord worden, hoe zal men dan best de nadeelen voorkomen welke de vrijheid van leeren in dat geval kan doen vreezen, of zijn die nadeelen niet zoo vele noch ook zoo groot als sommigen wel duchten? Indiener J.J. van Deinse (inv.nr. 99, nr. 28).

Archief | 2002 | | pagina 244