Motto's in alfabetische volgorde PRIJSVRAGEN 245 Motto's in het Latijn zijn zoveel mogelijk van een Nederlandse vertaling voorzien door drs. A. Molendijk te Middelburg. De cijfers tussen haakjes verwijzen naar de betreffende prijsvraag. Agendum est [Er moet gehandeld worden] (36) Alles heeft zijn tijd (3) Als er geen wijze raadslagen zijn (12) Altijd waakzaam (2) Amore et studio conservandiprotectorem et hostem patriae Zelandiae [Door zijn liefde en ijver om te behouden beschermer en vijand van het Zeeuwse vaderland] (2) Amphora caepit Institui, currente rota cum urceus exit [De amphoor begint zijn definitieve vorm te krijgen, wanneer de kruik van het draaiende pottenbakkerswiel wordt weggehaald] (66) Ars usu et studio crescit [Kunst groeit door oefening en ijver] (70) Bemin de Waarheid en den Vrede (80) Bloeyt in 't lief Nederland, koopvaerd en zeevischvangst, bereydry, en kunst Sier, bloezems, blad, armoe, dekt, bekroond door 's Hemels gunst (54) Bij woestend water en moeras, komt wijsheid, geld en zweet te pas (58) Cessante causa, cessat effectus [Als de oorzaak wegvalt, valt het effect weg] (50) Concordia maximum ad conservanda [Eendracht is de belangrijkste factor om te behouden] (80) Concordia resparvae crescunt [Door eendracht groeien kleine zaken] (21) Concordia res parvae crescunt, discordia maximae dilabuntur [Door eendracht groeien kleine zaken, door tweedracht vallen de grootste uiteen] (24, 29) Daer het volk is, is de nering, zegt de mosselman (38) Dat hij is geen dapper man, dien de moed ontzinkt onder de moejelijkheid der zaaken zelfs (10) Dat mijn beschreven raad, voor Zeelands welvaart zij; Zo zet ik wisselcours, herstellend voordeel bij (9a) Aij/.ov r| cua0r|CTtc, o'k éiatvoov Kal étG7tvoov ökov xo acbpa [De waarneming dat het hele lichaam inademt en uitademt, is een duidelijke zaak] (42) De bevinding is de beste leermeester (2) De goede wil en noeste vleidt, verligt het werk door schranderheid (50) D'overlevering geeft ons veel goed bescheid, nochthans geeft ons de proef veel meerder vastig heid (48) De rampspoed teelt al vaak uit druk den ijver aan, ten volks geluk (50) De soberheid wekt vlijd, en zoekt daardoor zijn stut, Zoo dat het somtijds dient tot Stee en Landmans nut (58) De welvaart van het vaderland, En 't wingewest der Zeeuwen, Zij aan het koopbedrijf verpand, Tot in de volgende eeuwen (22) De zeehandlaers en visschers hand, herstel de kracht, 't zwak Nederland (52) De Zeeuwen hebben het juk der dwingelandij helpen verbreken (99)

Archief | 2002 | | pagina 247