JAARVERSLAGEN 2001 261 met het lentenummer verscheen het themanummer met de lezingen gehouden tijdens de 13de Historische Studiedag 'Gewoon en toch bijzonder' op 13 oktober 1999. De teksten van de drie lezingen gehouden tijdens de 14de Historische Studiedag 'Dichter bij Zeeland' op 3 november 2000 verschenen in een dubbelnummer van Nehalennia in de winter van 2001Het eerste rondetafelgesprek, een voortzetting van de voor drachten lopend historisch onderzoek, vond plaats op 6 april en werd georganiseerd in samenwerking met het Zeeuws Archief. In het geheel gevulde auditorium van het Zeeuws Archief hield Thijs Weststrate een inleiding over de Middelburgse druk kersfamilie Moulert (1597-1646), waarna een rondetafelgesprek plaatsvond tussen de spreker, Piet Verkruysse, Ronald Rijkse en Albert Meijer over het onderwerp van het proefschrift van de heer Weststrate, het ambt van statendrukker tot 1804. Na de pauze werd door Gerard Post van der Molen een voordracht gehouden over drukken in Moulerts tijd, waarna de heer Post van de Molen een demonstratie lettergieten verzorgde. Tot slot konden alle deelnemers zelf met een historische handdrukpers een plakkaat maken. Op 21 april vond in de raadzaal van het stadhuis in Veere de tweede themamiddag plaats onder de titel 'Zit er nog muziek in geschiedenis?'. Sprekers waren Annemies Tamboer over in Nederland gevonden archeologische muziekinstrumenten, Louis Peter Grijp over liederen en muziek uit de tijd van Adri- aan Valerius en Sander den Haan met een lezing van Peter Kann over godsdienstige zanggenootschappen. Het geheel werd opgeluisterd met mondharpmuziek door Phons Bakx, luit- en citermuziek door Louis Peter Grijp en orgelmuziek en zang door Jos Vogel en Nel van den Broeke-Lensen, 's avonds trad in de Kleine Kerk te Veere het ensemble CamerataTrajectina op met het programma 'Zingende Zwanen. Heiligenliederen uit de Gouden Eeuw'. De themamiddag en het concert werden georganiseerd in samenwerking met de Werkgroep Muziek van het KZGW en werd mede mogelijk gemaakt door de gemeente Veere. De 15e Historische Studiedag vond plaats op 26 oktober in de Filmzaal van de Provincie Zeeland te Middelburg en was gewijd aan het thema 'Zeeuwen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen'. Sprekers waren J.J. Kool-Blokland over de Zeeuwse ziekenzorg van vroeger, M.A. Verschuyl over een blaassteenoperatie in het verleden, G.J.R. Maat over de gezondheidstoestand van Nederlanders in de Gouden Eeuw, af te lezen uit archeologisch menselijk skeletmateriaal, J.Z.S. Pel over enkele opmerkelijke Zeeuwse medici en tot slot E.J.C. van Rijssel over bevallingen in het negentiende-eeuwse Poortvliet. Na afloop was er een feestelijke receptie vanwege het derde lustrum van de Historische Studiedag. De organisatie van de 15e Historische Studiedag geschiedde in samenwerking met het Zeeuws Archief en werd mede mogelijk gemaakt door de gemeente Middelburg en de provincie Zeeland. Werkgroep Geologie Het aantal leden van de Werkgroep Geologie daalde in 2001 met zes tot 97 personen; er waren tien opzeggingen en vier nieuwe leden. Inclusief aangesloten instellingen bedroeg het ledental 107. Op de algemene ledenvergadering in januari werd de heer L.P.M.J. Wetsteyn herkozen als voorzitter. Bestuurslid P.W. Moerdijk stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer J.N.A. de Quaasteniet tot bestuurslid gekozen. De heer Moerdijk bleef vertegenwoordiger van de werkgroep in de Genootschaps- raad. De volgende lezingen werden gehouden: op 23 februari 'Afzettingen uit de Ieperformatie, voorkomend in de kleigroeve Ampe te Egem (B)', door de heer F.A.D.

Archief | 2002 | | pagina 263