262 JAARVERSLAGEN 2001 van Nieulande, Nieuw en St. Joosland en mevrouw A. Krull-Kalkman, Oostburg. Op 23 maart 'Nederlandse zeezoogdieren gedurende het Mioceen en Pleistoceen, ofwel wat kunnen we nog van deze beesten op onze stranden vinden' door de heer K. Post uit Urk, waarbij de leden in groten getale gebruik maakten van de mogelijk heid om fossiele botten, tanden en wervels van walvissen, zeehonden en dolfijnen uit hun collectie te laten determineren. Op 20 april sprak de heer P.W. Moerdijk over 'De geologische opbouw van de bodem van Zeeland aan de hand van vondsten van schelpen, op 26 oktober de heer H.J. Raad uit Kruiningen en mevrouw A. Krull- Kalkman uit Oostburg over de 'Ontzanding Sophiapolder, vondsten in een fossiele kreek in Zeeuws-Vlaanderen waar werken worden uitgevoerd voor zandwinning en natuurbouw'. Op 23 november sprak de heer F. Michiels uit Antwerpen over 'De Normandische kust', op 21 december de heer P. Szachnowski uit Vlissingen over 'Op verkenning in al-Maghrib, een geologische rondreis in het Atlasgebergte'. Naast de reguliere ledenvergadering in januari werd in mei een buitengewone al gemene ledenvergadering gehouden met als enig agendapunt de bepaling van het standpunt van de Werkgroep Geologie inzake het voorstel van het Genootschap om een gecombineerd lidmaatschap Genootschap/Werkgroep in te voeren. Een grote meerderheid van de leden wees het voorstel dat werkgroepsleden ook lid moeten zijn van het Genootschap van de hand. Op verzoek van het Genootschap waren twee KZGW-bestuursleden op een van de werkgroepsbijeenkomsten in het najaar aanwezig, teneinde de wederzijdse standpunten nog eens toe te lichten. Daarnaast werden twee avonden georganiseerd waarop de leden elkaar hun bijzondere vondsten lieten zien en van commentaar voorzagen, al dan niet aan de hand van dia's. Deze bijeenkomsten werden gehouden op 25 mei en 28 september. Een kleine greep uit hetgeen op deze bijeenkomsten op tafel kwam: een fraaie geode; miocene fossielen uit in de Westerschelde gewonnen plaatzand; op het tracé voor de tunnelweg van de WOV gevonden fossiele schelpen; fossielen van de Maasvlakte; miocene steenkernen uit een groeve in St. Niklaas (B) en uit de kleigroeve te Egem (B) afkomstige fraai geprepareerde sedimentlagen boordevol eocene mollusken. De Werkgroep Geologie organiseerde op 10 februari in Vlissingen een determinatiebijeenkomst fossiele mol lusken uit een zandwinning in Liessel (N-Br). De deskundigheid binnen de werkgroep werd gebruikt ten behoeve van het samenstellen van een boek over alle fossielen uit genoemde vindplaats, waaraan een groep paleontologen uit de omgeving van Liessel werkt. Het gevonden fossiele materiaal is van Laat- tot Midden-Pliocene herkomst. De werkgroep organiseerde in 2001 drie excursies. Op 19 mei bezochten zes leden van de werkgroep de boorlocatie van de heer L. Hordijk te Brielle. Op ingenieuze wijze heeft deze een boorinstallatie gemaakt waarmee hij tot ruim honderd meter diep kan boren om sediment met Pleistocene fossielen naar boven te halen. Op 20 oktober was er in samenwerking met de Werkgroep Tertiaire en Kwartaire Geologie een excursie naar de Kaloot. De zeven deelnemers deden, zoals gebruikelijk op dit strand, tal van bijzondere vondsten, waaronder exemplaren van Phasianema zelandica, Aequipecten cf angeloni en Trivia testudinella. Op 1 december hield de werkgroep een excursie per auto naar het Museum voor Natuurwetenschappen te Brussel. Vooral de Iguanodon-skeletten maakten indruk op de veertien deelnemers, temeer omdat rondom deze sauriërs een rondleiding met deskundige uitleg was georganiseerd. Op 17 maart verleende de Werkgroep Geologie medewerking aan een excursie- en informatiedag op en bij het strand de Kaloot, georganiseerd door vereniging Redt de

Archief | 2002 | | pagina 264