270 JAARVERSLAGEN 2001 voorwerpen van het Genootschap bevindt) weer voor het publiek open. Ook het bekende, en jarenlang onveranderde, Koninklijk Museum voor Midden-Afrika in Tervuren bij Brussel ondergaat op dit moment grote vernieuwing en verbouwing. Traditioneel werden voorwerpen van andere volken en culturen gezien als losse ob jecten nu worden ze meer in hun sociaalculturele en historische context geplaatst, waarbij meer de kwaliteit dan de kwantiteit van de voorwerpen de doorslag geeft. Het verzamelen van volkenkundige voorwerpen door leden van het Genootschap was in de achttiende en negentiende eeuw ook een uiting van het louter verzamelen van uitheemse en onbekende objecten. Men bracht 'de wereld in het klein' bijeen en trachtte op die manier de stand van kennis en wetenschap te tonen. Het naoorlogse gebrek aan belangstelling voor hun herkomst en hun relatie met de cultuurgeschie denis van Zeeland leidde er toe dat een groot deel van deze collectie buiten Zeeland werd ondergebracht. Gelukkig kwam het niet zo ver dat tot vervreemding werd overgegaan, maar werden de voorwerpen in bruikleen gegeven. In het verslagjaar werden bezoeken gebracht aan de etnografische verzamelingen van de universiteiten Gent en Groningen. Daarbij is vooral gebleken dat een goed beheer en ontsluiting (inclusief onderzoek en uitgave van catalogi) tijdrovende en dure, maar uit oogpunt van wetenschapsbevordering en benutting niettemin waardevolle aangelegenheden zijn, te meer daar de aandacht voor andere culturen en volkenkundige voorwerpen toeneemt. Ook is een bezoek gebracht aan het depot van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te 's-Gravenzande, waar de voorwerpen in goede omstandigheden worden beheerd. Van de meeste objecten zijn digitale foto's beschikbaar die de basis vormen voor het, via Internet, aan een breed publiek kunnen tonen van de Genootschapsvoorwerpen. Er is overleg met het museum te Leiden over een nieuwe bruikleenovereenkomst en het toevoegen van de in het depot Archeologie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland te Middelburg opgeslagen objecten aan het bruikleen te Leiden. Op een presentatie voor de leden van de Provinciale Staten werd een aantal bijzondere voorwerpen uit de verzameling tentoongesteld. Medewerking werd verleend aan het achterhalen van de oudste volkenkundige voorwerpen van het Genootschap ten behoeve van de in 2002 te organiseren tentoonstelling 'De verdwenen wereld' in Teylers Museum te Haarlem, naar aanleiding van het 250-jarig jubileum van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Verder werd in het verslagjaar doorgegaan met de registratie van het onderzoek naar de herkomst van de voorwerpen. Er waren dit jaar twee aanwinsten. Mevrouw J. van Dijk-de Jong schonk een haarkam uit Zanzibar van koningsebbenhout en van de heer J.M. Moraal kwam een schenking van 13 bewerkte zeldzame stenen werktuigen gebruikt bij de visvangst (w.o. netverzwaarders en een schraper), meegenomen uit drooggevallen rivierbeddingen in Aden door Ph. Cambridge in 1970. Op de ledenvergadering van 12 december werd door drs. F. van der Doe een lezing gehouden over de verzame ling volkenkundige voorwerpen onder de titel: 'Enige dilemma's ten aanzien van het verzamelen van etnografica'. Natuurhistorische voorwerpenonderafdeling fossiele botten De conservatoren drs. A.P.J. Bil en J.M. Moraal berichten als volgt: Door de slechte toegankelijkheid van de voorwerpen werd in het depot nauwelijks enige arbeid verricht. In samenwerking met het bedrijf Podium te Utrecht werd een passende tekst samengesteld bij de gevonden mammoetresten, gevonden te

Archief | 2002 | | pagina 272