JAARVERSLAGEN 2001 273 Boeken De conservator drs. W. Punr bericht als volgt: De nieuwe conservator vatte zijn werkzaamheden aan onder het tu to raat van mr. W. Dirksen, die zijn kennis van boeken, gecombineerd met zijn ingetogen-gepassioneerde liefde voor het Genootschap probeerde over te dragen. Een belangrijke doelstelling is een zo nauwkeurig mogelijke registratie van het boekenbezit. Inmiddels is dat ook gedaan door de Zeeuwse Bibliotheek, althans voorzover de boeken van een stempel van het Genootschap voorzien zijn. Want hier ligt een probleem. Om allerlei redenen is niet al het bezit goed gestempeld. Gerefereerd worde hier slechts aan de opmerking van de conservator drs. H.J. Vader in het verslagjaar over 1995 {Archief 1996) dat hij de indruk had 'dat in het verre verleden een te grote verstrengeling van belangen van de toenmalige Provinciale Bibliotheek en het Genootschap bestond'. In het verslagjaar over 1989 {Archief1990) stelde de conservator toen dr. EEX. Smulders, dat met behulp van de oude catalogus van Frederik Nagtglas het mogelijk moest zijn meer duidelijkheid te krijgen over de eigendom. In het verslagjaar over 1995 werd aangegeven, dat er een begin was gemaakt met het doornemen van de pamflet tenverzameling, aanwezig in de Zeeuwse Bibliotheek, maar daarbij is geen gebruik gemaakt van de catalogus van Nagtglas. Daar is nu wel mee gewerkt. Vermoedelijk waren de pamfletten voor 1940 opgeborgen in portefeuilles, die gestempeld waren. De pamfletten zelf waren dat niet. Op grond van nog aanwezige aanduidingen kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gesteld worden dat vele pamfletten tot het bezit van het Genootschap horen, waar in de catalogus van W.C. Zijlstra, Den Zeusen Beesem, Middelburg, 1994 slechts wordt uitgegaan van de gestempelde exemplaren. In een volgend verslagjaar zal een meer precies resultaat gegeven kun nen worden. Het Genootschap kwam door een schenking van mevrouw Visser te Middelburg in het bezit van een fotomechanische herdruk ter gelegenheid van een medisch congres te Batavia in 1921 van twee werkjes van Mr. W. van Hogendorp, lid van het Zeeuwsch en Bataviaasch Genootschap, uit 1779 en 1780. Handschriften De conservatoren G.E.W. Visscher-Passmann en mr. W. Dirksen berichten het volgende: De eerstgenoemde conservator sloot de registratie van de collectie C.J.M. Nagtglas af. Deze collectie bevat het ambtelijk archief van C.J.M. Nagtglas, de laatste Gou verneur van de Nederlandsche Bezittingen ter Kuste van Guinea. Een belangrijk deel omvat de verslagen van de onderhandelingen over het in 1867 te Londen gesloten Traktaat met Groot-Brittannië. Daarin werden grenswijzigingen vastge steld om door uitruil van grondgebied toegang te krijgen tot het achterland om, zonder Engels grondgebied te betreden, handel te kunnen drijven met de inlandse volken, de Ashantijnen en de Fantijnen. Nagtglas die al gepensioneerd was, heeft op verzoek van de Nederlandse regering de onderhandelingen met succes gevoerd. De conservator zal haar werkzaamheden vervolgen met de registratie van handschriften in de Zeeuwse Bibliotheek, daarbij geassisteerd door mevrouw G.G. Trimpe Burger- Mekking. De andere conservator zette zijn werkzaamheden aan de registratie van de zojuist vermelde handschriften voort. Onder meer werd de registratie voltooid van een omvangrijke groep handschriften van en over de dichter Jacobus Bellamy. In belangrijke mate op basis van de Bellamy-collectie van het Genootschap schreef

Archief | 2002 | | pagina 275