F.M. WIBAUT 51 Afbeelding 6. Personeel rond de zware balken in de zagerij, circa 1900. In het midden twee van de directeuren: links C.M. Ghijsen, rechts G. Alberts. Wibaut ontbreekt op de foto. Foto Zeeuws Archief, archief Houthandel Alberts. te krijgen. Hij hield hierover in onder meer Middelburg en Axel redevoeringen. Het wetsontwerp sneuvelde, maar toen kort daarop een nieuw kabinet aantrad, werd door minister A. Kuyper een nieuw voorstel ingediend. Dit wetsontwerp, dat tegemoet kwam aan de bezwaren van Stork en consorten, haalde het wel. De wet bood grote ondernemingen nu de mogelijkheid om het ongevallenrisico bij een eigen instelling te verzekeren. De Vereniging van Nederlandsche Werkgevers (VNW) richtte met dat doel de Centrale Werkgevers Risico Bank op.122 Wibaut moest niets hebben van deze bank en nog minder van de VNW. Toen de directie van houthandel Alberts zich in 1910 boog over de vraag of aansluiting bij de Centrale Werkgevers Risico Bank wenselijk was, had Wibaut grote bezwaren. Die hielden verband met het feit dat de bank gelieerd was aan de VNW, een vereniging die opgericht was om de nationale belangen van de Nederlandse ondernemers op politiek niveau te behartigen. Wibaut zag er een organisatie in die de totstandkoming van arbeidswetgeving voortdurend tegenwerkte. Hij vreesde dat de Risico Bank de door de Rijksverzekeringsbank toegekende uitkeringen voortdurend zou betwisten: 'Doch ik weet wel dat in vroegere jaren de "Centrale" en hare zusterinstellingen zeer vlijtig alle uitkeeringen waar zij kans zagen iets tegen in te brengen, in alle instanties hebben bestreden. Ik acht het zeer waarschijnlijk dat daarmede ook thans nog wordt voortgegaan: immers het ligt geheel in de lijn der instelling.' Wanneer de andere directeuren de houthandel dan toch bij de Risico Bank wilden aansluiten, moest maar bedongen worden, dat de bank de door de Rijksverzekeringsbank toegekende

Archief | 2002 | | pagina 53