60 P.M. WIBAUT via Duitsland tot het noorden van Frankrijk, was Middelburg in die tijd dan ook een uitermate gunstig gelegen vestigingsplaats. De grote kracht van houthandel Alberts, die vanaf de jaren tachtig leidde tot de expansie van het bedrijf, lag in de combinatie van handel en nijverheid. Dat de houtzagerij van Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé in Nieuwland in de jaren tachtig begon vast te lopen, ondanks het feit dat ook zij waren overgeschakeld op stoomkracht, en de houtonderneming van Alberts Co. in die tijd juist haar grootste expansie beleefde, is grotendeels te wijten aan de handelsgeest die in de laatste onderneming leefde. Alleen voor industrie die sterk verbonden was met de handel, waren de perspectieven in Middelburg toen gunstig. Dankzij het groeiende netwerk van handelscontacten, waartoe Wibaut voor de inkoop nieuwe markten en houtsoorten aanboorde, terwijl hij daarvoor op de afzetmarkt op tactische wijze verkoopmogelijkheden vond, kon ook het industriële gedeelte van het houtbedrijf, de zagerij, meegroeien. Verscheidene economisch historici hebben erop gewezen dat met name de internationale sector in Nederland een bepalende kracht was in het proces van economische modernisering. Ook in Middelburg bleek dat interna tionale handel en internationaal verkeer nog aan het eind van de negentiende eeuw doorslaggevend waren voor economische ontwikkeling. De dynamiek die daarvan uitging, sorteerde vervolgens effect in de industriële sector.143 Een ondernemer die in Middelburg wilde slagen, moest geen regionale bril opzetten. De nabije omge ving was als aanvoergebied van grondstoffen en als achterland veel te beperkt. Wat een bedrijf in Middelburg aan het eind van de negentiende eeuw nodig had, was een internationaal georiënteerde handelsman, die buiten de gevestigde kaders wilde treden om op zoek te gaan naar nieuwe handelsmarkten en -strategieën. Houthandel Alberts beschikte over zo'n gewiekst talent: Wibaut.

Archief | 2002 | | pagina 62