84 PRIJSVRAGEN inventaris 99 gaat verder in het jaar 1841, jaren worden hierna niet meer vermeld. 26 Prijsvraag nummer 83, toen ingediend door S.A de Moraaz. 27 Tekst conceptprijsvraag 54, ingediend door B. de Jonge: Nadien het getal van gewaande nieuwe geneesmiddelen van tijd tot tijd zo aanmerkelijk toeneemt, en daar van maar zeer weinigen aan de grootspraak hunner uitvinders beantwoorden, terwijl daar en tegen sommige ouden, die wezentlijk waarde bezitten, in vergetenheid geraaken; zo vraagt men: welke nieuwe geneesmiddelen er zederd een halve eeuw ontdekt zijn, die waarlijk proef houden, en aan de lofspraak hunner uitvinders beantwoorden? en welke ouden, die verworpen waren, in haare voorige luister verdienen hersteld te worden? De tekst van conceptprijsvraag 195, die letterlijk dezelfde redactie heeft als de uitgeschreven prijsvraag in 1816, luidt: Daar het getal van nieuwe geneesmiddelen van tijd tot tijd zoo aanmer kelijk is toegenomen en vele oude voorheen met geen mindere lofspraak aanbevolen, in vergetelheid geraakt zijn, zoo vraagt het Genootschap: le Welke nieuwe geneesmiddelen zijn er in de laatste halve eeuw ontdekt of aanbevolen die waarlijk proef houden en aan de aanbeveling hunner uitvinders beantwoorden en 2e Welke oude zedert dat zelve tijdvak in onbruik geraakt of verworpen, verdienen in hunnen vorigen luister hersteld te worden? 28 ZA, AZGW, inv.nr. 8, p. 12. 29 Zie bijvoorbeeld ZA, AZGW, inv.nr. 8, p. 99 en p. 248. 30 De genootschappen die de programma's van het Zeeuws Genootschap in ieder geval kregen toegezonden zijn: De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, Teylers Tweede Genootschap te Haarlem, het Bataafsch Genootschap van Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam, het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, het Bataviaasch Genootschap van Konsten en Wetenschappen te Batavia, het Genootschap Pro Excolendo Jure Patriae te Groningen en de Académie Imperiale et Royale des Sciences et des Belles Lettres te Brussel. 31 ZA, AZGW, inv.nr. 3, p. 68. De prijsvraagprogramma's van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werden geplaatst in de volgende periodieken: Middelburgsche Courant, Boekzaal der Geleerde Wereld, Hollandsche Historische Courant, Nederlandsche Jaarboeken, Nieuwe Nederlandse Jaarboeken, Algemeene Vaderlandsche Letter-Oefeningen, Rotterdam- sche Courant, Amsterdamsche Fransche Courant, Zuid-Hollandsche Courant, Haarlemsche Courant, Algemeene Konst- en Letterbode, Gazette Littéraire, Le Journal Encyclopédique en in het Geneeskundig Mengelwerk, uitgegeven door E. Sandifort. In Parijs liet Méchain de programma's plaatsen in de vijf volgende bladen: Le journal de Physique, Journal des Savants, Mercure de France, Journal de Paris en L'Esprit du Journal. 32 ZA, AZGW, inv.nr. 61, f. 194. 33 Voor de drukkerscontracten, zie: ZA, AZGW, inv.nr. 7, p. 197-198; inv.nr. 9, p. 94; inv.nr. 64, stuk 109 en inv.nr. 321. 34 ZA, AZGW, inv.nr. 321, ongenummerd stuk en brief van 16 augustus 1871. 35 Meerkamp van Embden, 'Het Zeeuwsch genootschap', 109. Kort tevoren was aan baron De Coninck, prefect van het Departement der monden van de Schelde het directeurschap van het Zeeuws Genootschap aangeboden. 36 De nummering die het ZGW gebruikt in de Nieuwe Verhandelingen is aangehouden. Prijsvraag 24 en 29 verschenen onder bijna dezelfde redactie met dezelfde inhoud, toch kregen zij verschillende nummers. De prijsvragen 32 en 56 hebben precies dezelfde tekst, terwijl ook daar de tweede uitschrijving onder een nieuw nummer heeft plaatsgevonden. Ook uit de Nieuwe Verhandelingen, I, 1807, XV-XVI blijkt dat prijsvraag 36 na een eerste bekroning opnieuw is uitgeschreven: ditmaal onder nummer 44. Over het totale aantal vragen kan dus een misverstand ontstaan. 37 ZA, AZGW, inv.nr. 80, programma 1791. Zie prijsvraag 31. 38 ZA, AZGW, inv.nr. 80, programma 1793. Zie prijsvraag 50. 39 ZA, AZGW, inv.nr. 80, programma 1845. Zie prijsvraag 99. Het bekroonde antwoord werd gepubliceerd als: E.B. Swalue, De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje. Amsterdam 1846.

Archief | 2002 | | pagina 86