EUROPESE VISIES OP WEST-AFRIKANEN 111 een variant. Anderzijds zijn ook nieuwe ideeën uit de zeventiende en de achttiende eeuw aanwezig in de beeldvorming. Vooral de invloed van de wetenschappelijke benadering en de natuurwetenschap laten zich geleidelijk gevoelen in de etnologi sche beschrijvingen. Die component was evenwel minder prominent dan de reeds lang bestaande factoren die de beeldvorming over de 'andere' beïnvloeden. Nieuwe denkrichtingen vinden dus maar traag ingang in het algemene ideeëngoed terwijl bestaande oordelen en vooroordelen tegenover 'anderen lang stand houden. Bronnen Adanson Michel, Histoire naturelle du Sênégal. Avec la Relation abrégée d'un Voyage fait en ce payspendant les années 1749, 50, 51, 52 53, Paris, Chez Claude-Jean-Baptiste Bauche, 1758. Barbot Jean, Hair P.E.H. (ed.), Barbot on Guinea. The Writings of Jean Barbot on West Africa 1678-1712, London, The Hakluyt Society, Second Series, vols. 175 and 176, 1992. Benezet Anthony, Some historical account of Guinea, its situation, produce, and the general dis position of its inhabitants with an inquiry into the rise and progress of the slave trade, its natu re, and lamentable effects (1788), London, Frank Cass Co. LTD., 1968. Bosman Willem, Nauwkeurige beschryving van de Guinese Goud-, Tand-en Slavekust, nevens alle desself Landen, Koningrijken, en Gemene Besten: van de Zeeden der Inwoonders, hun Godsdienst, Regeering, Regtspleeging, Oorlogen, Trouwen, Begraven, enz. Mitsgaders de Gesteldheid des Lands; Veld- en Boomgewassen, allerhande Dieren, zo wilde als tamme, vier voetige en kruipende, als ook 't Pluim-gedierte, Vissen en andere zeldzamheden, tot nog toe de Europeen onbekend; door Willem Bosman, onlangs Raad en Opperkoopman op het Kasteel St. George d' Elm in a, mitsgaders tweede Persoon van de Kust, Amsterdam, 1737. Dapper Olfert, Naukeurige Beschijvinge der Afrikaensche Gewesten van Egypten, Barbaryen, Lybien, Biledulgerid, Negroslant, Guinea, Ethiopien, Abyssinie: Vertoont In de Benamingen, Grenspalen, Revieren, Steden, Gewassen, dieren. Zeeden, Drachten Talen, Rijkdommen, Godsdiensten en Geerschappyen. Met Lantkaerten en afbeeldingen van Steden, Drachten, etc. na 't Leven getekent, en in Koopergesneden. Getrokken uyt verscheyde hedendaegse Lantbeschnjvers en geschriften van bereisde Ondersoekers dier Landen, Amsterdam, By Jacob van Meurs, 1676. D'Avity Pierre, Description Générale de LAfrique seconde partie du monde. Avec tons ses empires, royaumes, estats et republiques, ou sont deduits et traitez par ordre leurs noms, assiettes, confins, moeurs, richesses, forces, gouvernement et religion; et la genealogie des empereurs, roys, prin ces souverains, lesquelsy ont dominé iusques a present, Paris, chez Denys Bechet, 1640. De Marees Pieter, Beschrijvinghe ende historische verhael vant Gout koninckrijck van Guinea, anders de Gout-custe de Mina genaemtl leggende in het deel van Africa! met haren gelooven! opi- nien! handelinghen/ manieren! talen! ende hare gheleghentheyt van Landen! Steden! hutten! huysen ende Persoonen. Mitsgaders oock een cort verhael van de passagie die de schepen derwa- erts nemen deur de Canarische Eylandenvoorby Capo de Verde, langs de Guste van Manigette, tot aen Capo de Trespunctas, voorts vande Revieren diemen versoect int verseylen vande Gout- custe, tot aende Capo Lopo Gonsalves, daermen sijn afcheyt neemt int t' Huyswaert seylen, alles perfeten(de) neerstich beschreven, door: P.D.M.Amsterdam, By Michiei Colijn, 1617. Isert Paul Erdmann, Voyages en Guinée et dans les iles Caraïbes en Amérique (1793), Introduction et notes de Nicoué Gayibor. Avant-propos de Claude Hélène Perrot. Paris, Editions Karthala, 1989. Miiller Wilhelm Johann, Müllers Description of the Fetu Country, 1662-1669, in: Jones Adam, German Sources for West African History, 1599-1669, Studiën zur Kulturkunde 66, Wiesbaden, Franz Steiner Verlag, 1983, pp. 134-259. Von der Groeben Otto Friedrich, Guineische Reise-Beschreibung Nebst einem Anchange der Expedition in Morea, Simon Reinigern, 1694.

Archief | 2005 | | pagina 113