170 JAARVERSLAGEN 2004 eeuw. Alleen al door hun ouderdom zijn het daardoor voorwerpen van bijzondere waarde, die werden verzameld vanuit de Verlichtingsgedachte om de wereld om ons heen te tonen. Daarnaast werd een lijst gemaakt van later verworven topstuk ken, zoals de collectie Sprenger van voorwerpen van de Zwartvoetindianen, de tij dens de natuurwetenschappelijke expedities in 1828 en 1858 naar zuid-west Nieuw-Guinea verzamelde objecten, de collecties Nagtglas en Martijn van gebruiksvoorwerpen en snijwerk uit "West- en Centraal Afrika, een serie van zes Molukse berhallas (voorouderbeelden) en een aantal unieke losse objecten. Voor etnografica geldt dat ook jongere voorwerpen van bijzondere waarde kunnen zijn, omdat veel landen en volken pas laat werden bezocht en er weinig authentieke voorwerpen bewaard zijn gebleven. Er waren dit jaar geen aanwinsten van objecten. Wel werd van de heer C.J.G.Th.M. van Kempen te Middelburg ontvangen een klein album met 35 foto's van Papoea's gemaakt door een opvarende van de Hr.Ms. Tiet Hein. Dit marineschip escorteerde de Hr.Ms. 'Johan Maurits van Nassau' die in mei 1956 een groep van 28 gevangengenomen Papoea's naar de boven-Digoul bracht. Zij waren nabij Agats in het Asmat-gebied in het zuiden van het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea (het tegenwoordige Papoea) opgepakt wegens koppen snellen en als voorbeeld voor andere dorpen weggevoerd naar het in de jaren '20 ingerichte strafkamp in het moeras nabij Tanah Merah. In die jaren werd veelvul dig opgetreden tegen deze praktijken door de wapens van de Papoea's te vernieti gen, soms werden zij ook gevangengenomen. Ook schonk hij tien foto's van Papoea's uit dezelfde tijd, gemaakt door de bekende pater Jan Verschueren die toen al decennialang in het Asmat-gebied werkte. Tevens schonk hij het boek Nieuw Guinea, Uw naam is wildernis (Bussum/Antwerpen 1950) door J. Verschueren M.S.C. en C. Meuwese M.S.C., waarin ook hun ontdekking op 6 september 1948 van de door hen genoemde Koningin Juliana-rivier aan de Kasuarinenkust is beschreven. Het boek is voorzien van een opdracht aan Van Kempen (en met inliggend een foto van Verschueren met opschrift). De foto's tonen de gebruiks voorwerpen en lichaamsversieringen van de Asmat-Papoeas nog voordat zij wer den beïnvloed door westerse gewoonten en gebruiken en vormen daarmee een fraaie bron voor historisch en cultureel-antropologisch onderzoek naar een volk dat toen nog volkomen geïsoleerd leefde. Ook is te zien hoe tabak, kralen en oude kleren werden geruild tegen etnografica. Boek en foto's vormen een illustratie bij de voorwerpen die Van Kempen in de jaren '50, toen hij voor de VAM werkzaam was in Nieuw-Guinea, van Verschueren kreeg en in 1991 aan het Genootschap schonk (zie ook de jaarverslagen volkenkundige voorwerpen over 1991 en 1999). Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling fossiele botten (landzoogdieren) De conservator A.P. Goetheer bericht als volgt: Er is begonnen met het opnieuw indelen van de diersoorten per rek, omdat er nog het een en ander door elkaar lag. Er zijn nu zes rekken voor de mammoet, één rek voor de neushoorn, één rek voor de steppewisent. Een voorbeeld: voor de grot- tenhyena is er een fossiel dat in een doosje van 6 cm past. Ook wordt er per rek een overzicht op papier gemaakt, zodat men direct kan zien wat er op een rek of plank voorkomt. Ook is er samen met de conservator F.A.D. van Nieulande een toptien-lijst gemaakt met foto's voor de Raad van Cultuur.

Archief | 2005 | | pagina 172