10 TEN GELEIDE Natuurlijk kennen we ook van elders de klachten over boeren die in hun con sumptie en pronk uiting geven aan een groter gevoel voor eigenwaarde en ten opzichte van de stedelingen hun plaats niet meer zouden kennen.1'1 Ook is binnen het onderzoeksveld van de materiële cultuur met begrippenparen als identiteit en verbondenheid, en modernisering en traditionalisering geprobeerd de culturele ontwikkelingen te verbinden met verschuivingen in sociale en economische posi tie." Maar in dit project wordt voor het eerst voor een gebied systematisch en grootscheeps onderzoek gedaan en wordt de politieke dimensie toegevoegd. Aan algemene kennis van de ontwikkelingen in de achttiende en negentiende eeuw en van des urbanisatie ontbreekt het ons niet, maar empirisch onderzoek naar wat er regionaal gebeurd is tegen de achtergrond van algemeen historische ontwikkelin gen, helpt ons een beter inzicht te krijgen en een beeld te krijgen van maatschap pelijke veranderingsprocessen. Hoe zit het met de samenhangen? Hoe met de peri odisering? Hoe zijn de stad-plattelandsrelaties in de verschillende periodes van de achttiende en negentiende eeuw? Hoe krijgen stedelijkheid en ruraliteit hun inhoud in die periodes? Dit project slaat drie vliegen in een klap: het helpt de Zeeuwse geschiedenis ver der vooruit, het probeert de toon van het vervaldebat te veranderen in een trans formatiedebat op politiek, economisch en cultureel gebied, en het biedt inzicht in de gevolgen van ruimtelijke transformatieprocessen die juist ook nu - zij het op een hoger, mondiaal, schaalniveau plaatsvinden. De in dit jaarboek gebundelde presentaties van de studiedag, die georganiseerd werd in samenwerking met het NW Posthumus-programma People, space and places en die dankzij de ondersteu ning en gastvrijheid van het Zeeuwse provinciebestuur kon plaatsvinden in een schitterende en goed verzorgde ambiance, laat al volop de potentie van het project zien en maakt nieuwsgierig naar de boeken die er uiteindelijk uit zullen voortko men. Als het project zijn belofte weet waar te maken, zal het zowel voor de loka le, als voor de nationale en de internationale geschiedenis van grote betekenis zijn.

Archief | 2006 | | pagina 12