JAARVERSLAGEN 2005 173 van het vooroorlogse dagelijks leven en de positie van de buitenplaats in het dorp Ellewoutsdijk. De 19de Historische Studiedag werd mede mogelijk gemaakt door bijdragen van de Gemeente Middelburg en de Provincie Zeeland. Zij werd geor ganiseerd in nauwe samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De studiemiddag trok ongeveer honderd deelnemers. Werkgroep Geologie Het aantal leden/donateurs (inclusief aangesloten instellingen en verenigingen) nam in 2005 al van 98 tot 96 (drie aanmeldingen, vijf opzeggingen). Tijdens de algemene ledenvergadering op 28 januari werd bestuurslid Peter de Dreu tot voor zitter gekozen. Hij volgt Bert Wetsteyn op, die zeven jaar lang op uitstekende wijze her. voorzitterschap heeft vervuld. Penningmeester Frank Mous stelde zich her kiesbaar en werd unaniem herkozen. Er was geen gegadigde voor de door het terugtreden van Bert Wetsteyn ontstane vacature. Dit betekent dat het bestuur nu slechts vier leden telt en dus wederom incompleet is. Gezien de slechte financiële situatie van de werkgroep kon in het verslagjaar maar één keer een externe spreker worden uitgenodigd. De volgende lezingen/presentaties werden gehouden: 22 april 'Fossiele krabben van het Plioceen van Kallo' door de heer J. Jagt van het Natuurhistorisch Museum, Maastricht; 20 mei 'De natuur van de Kaloot' door de heer F.A.D. van Nieulande met bijzondere aandacht voor paddenstoelen en land slakken; 28 oktober 'Schelpen op postzegels' door de heer P.H. de Dreu; 16 december 'Rondje Frankrijk, een speurtocht naar geologische vondsten' door de heer G.J. Geuze. Er werden twee determinatieavonden mollusken gehouden: 18 maart 'Determinatieavond familie der Astartidae' verzorgd door de heer RW. Moerdijk; 25 november 'Determinatiebijeenkomst kleine tweekleppige schelpen van de Zeeuwse stranden en zeegaten' verzorgd door de heren G.F. Simons en H.J. Raad. Verder zijn er twee avonden gehouden (18 februari en 23 september) waarop de werkgroepsleden hun vondsten konden laten zien. Onderwerpen/materialen die op deze avonden aan bod zijn gekomen: schelp van een pijlinktvis gevonden op het strand van Domburg (Harry Raad); in de Wielingen opgeviste schelpen ver kregen via Klaas Post (Freddy van Nieulande); tientallen soorten foraminiferen uit diverse Antwerpse havendokken (Ko de Vos); recente en fossiele visresten van de Kaloot (Bram Goetheer); diverse schelpen van de Kaloot (o.a. Bart de Jong, George Simons); vuursteenknollen van de Kaloot (Harry Raad); door Rijkswaterstaat opgevist mammoetbot (Bert Wetsteyn); Jurafossielen uit zuidwest Engeland (David Louws); botten landzoogdieren van de bottenvistocht 2005 (Bram Goetheer); Miocene fossielen uit omgeving Tours, Frankrijk (Hans Nieuwenhuize); schelpen van de Hoge Platen in de Westerschelde (Bert Wetsteyn). In december werd in samenwerking met de Werkgroep Geologie een determina tiebijeenkomst gehouden ten behoeve van de nieuwe Fossielenatlas tweekleppige schelpen. De werkgroep organiseerde in 2005 twee excursies. Op zaterdag 28 mei werd een verzamelexcursie naar het Devoon van Barvaux in de Belgische Ardennen gehouden, waar talloze complete spiriferen zijn gevonden. Op zaterdag 15 oktober vond een verzamelexcursie plaats naar de mergelgroeve van de Enci in Maastricht. In het Krijt van Zuid-Limburg is een breed scala van fossielen te vin-

Archief | 2006 | | pagina 175