174 JAARVERSLAGEN 2005 den, zoals gastropoden, koralen, zee-egels en haaientanden. Op zaterdag 9 juli hield het KZGW in samenwerking met familie Schot te Zierikzee de jaarlijkse bot- tenvistocht op de Westerschelde, dit keer georganiseerd door de Werkgroep Geologie. De belangstelling voor deelname was wederom zeer groot, zodat helaas niet alle aanmeldingen gehonoreerd konden worden. Wetenschappers van onder meer museum Naturalis te Leiden, het Natuurhistorisch Museum Rotterdam en het Natuurhistorisch Museum Brussel namen aan de tocht deel. Tijdens de bot- tentocht in de Pas van Terneuzen kwamen ook dit keer enkele bijzondere stukken boven water, waaronder een vrijwel gave schedel van de uitgestorven Miocene spitssnuitdolfijn Choneziphiiis planirostris. De schedel werd in de zomermaanden van 2005 tijdelijk geëxposeerd in Naturalis. Er werden ook bijzondere walvisfos sielen opgevist, zoals een stukje onderkaak van de Groenlandse walvis. De exposi tie van Westerscheldefossielen in het Oosterscheldemuseum te Yerseke, ingericht door drie leden van de Werkgroep Geologie (Bram Goetheer met zoogdierresten, Freddy van Nieulande met mollusken en Lex Kattenwinkel met haaientanden), werd op 16 maart weggehaald. De expositie is ca. anderhalf jaar te zien geweest. Het verenigingsblad Voluta verscheen in 2005 twee keer. Werkgroep Theologie In 2005 werden twee lezingen gehouden over het gekozen jaarthema: ontwikke lingen in de oud- en nieuw-testamentische wetenschappen. Op vrijdag 18 febru ari sprak dr. C.J. den Heyer over de snelle ontwikkelingsgang van Jezus naar Christus, naar zoon en Zoon van God in de eerste decennia na hemelvaart. Spreker verwees speciaal naar Gerd Theissens' boek: Geschiedenis van het oerchris- tendom. Op woensdag 16 maart sprak dr. M. Dijkstra van de Universiteit van Utrecht over het Oude Testament als historische bron voor de geschiedenis van Israël en zijn godsdienst. Op dezelfde datum, voorafgaand aan de lezing, vond een korte ledenvergadering plaats. Gesproken werd over het wegvallen van de subsidie voor de werkgroep door het geldgebrek van het Genootschap. Besloten werd om door te gaan met de lezingenprogram ma's. Voor de beide lezingen bestond rede lijk veel belangstelling. Werkgroep Kunstgeschiedenis De werkgroep organiseerde in 2005 vier lezingen. Op 25 april hield mevrouw drs. C.E. Heyning na de algemene ledenvergadering een lezing over 'Oranje en het Zeeuws Genootschap' (26 aanwezigen). Op 10 oktober 2005 hield drs. A. Demey een lezing over 'Leven en werk van Geo Verbanck, beeldhouwer' (17 aanwezigen). Op 1 november 2005 werd een bezoek gebracht aan het Zeeuws Veilinghuis. Hier hield de heer J. de Kuyper een inleiding (30 aanwezigen). Een lezing, gepland voor 28 november door mevrouw S. de Zoete over historisch linnengoed, kon helaas niet doorgaan wegens ziekte van de spreekster. Alle lezingen vonden plaats in de Zeeuwse Bibliotheek. In de ledenvergadering van 25 april werd - na een aanvan kelijk voorstel tot opheffing van de werkgroep wegens sterk teruglopende belang stelling - besloten om een doorstart te maken met een nieuw bestuur. Dat bestuur kwam vanaf september 2005 driemaal bijeen in nieuwe samenstelling: mevrouw drs. C.E. Heyning, voorzitter, mevrouw drs. B. Sens, lid, mevrouw B. Blikman- Ruiterkamp, lid, drs. D.H. de Kup, penningmeester en mr. RC. Porrey, secretaris.

Archief | 2006 | | pagina 176