ZEEUWS HISTORISCH ONDERZOEK hiervoor het vaakst opgevraagd, maar ook in de Veerse collectie, de Admiraliteits archieven en in de rijke verzameling van Zeeuwse gravures vonden de Gentse onderzoekers heel wat data voor het stofferen van hun scripties. De waaier van geanalyseerde onderwerpen was zeer divers en niet beperkt tot louter maritieme thema's. Geografisch waren de topics gespreid van pool tot evenaar; zo werd een gedetailleerde analyse gemaakt van de voorbereiding van een Zeeuwse expeditie naar het Noorden in de late zestiende eeuw om een nieuwe zeeweg naar Oost- Indië te traceren, of nam men de Middelburgse ontdekkingsreizen in de Stille Zuidzee tijdens de achttiende eeuw onder de loep.4 Ook de vroege Zeeuwse kolo niale avonturen in Suriname ontsnapten niet aan de aandacht.5 Sociale en mari tieme aspecten van de achttiende-eeuwse slaventrafiek bleven de studenten fasci neren.6 Niettemin behandelde het leeuwendeel van de verhandelingen onder zoeksvragen met betrekking tot de internationale handel, de lokale maritieme infrastructuur en het turbulente oorlogsgebeuren die de geschiedenis en de ont wikkeling van Zeeland domineerden gedurende de vroegmoderne periode.7 Dit leverde wel enkele unieke en verrassende studies op, zoals over vergane koop vaardijschepen langs de Zeeuwse kusten en de Scheldemonding gebaseerd op de baljuwrekeningen, en een andere kijk op de Slag bij Nieuwpoort in 1600.® De bijzonder hartelijke relaties met de Zeeuwse collega's zorgden ervoor dat in augustus 2005 het Zeeuws Archief en het Zeeuws Maritiem Muzeeum als gasthe ren optraden voor het twaalfde congres van de Association for the History of the Northern Seas (AHNS).9 Dit internationale evenement, met Europese en Amerikaanse participanten, vormde het ideale forum voor enkele jonge Gentse historici om voor het voetlicht te treden. De presentaties van Katrien De Vlees- schauwer, Tom Vlaeminck en Arne Van Eessen - met een interessante bijdrage over de Vlaamse en Zeeuwse kaapvaart tijdens de Negenjarige Oorlog etaleerden daar het veelzijdige karakter van het Zeeuws-Gentse onderzoek. Onder impuls van Roelof Koops ging in 2002 nog een bijkomende historische samenwerking van start tussen het Zeeuws Archief en de Gentse universiteit. Roelof zocht en vond in de UGent een grensoverschrijdende wetenschappelijke partner voor het Interreg-project 'Uitgevaren voor de Kamer Zeeland', waarin de personeelsadministratie van de VOC Kamer Zeeland uit de achttiende eeuw toe gankelijk gemaakt zou worden via digitalisering van de scheepssoldijboeken en de ontwikkeling van een gebruiksvriendelijke databank.10 De medewerking vanuit Gent was verantwoord omdat uit vooronderzoek was gebleken dat een behoorlijk contingent Zuid-Nederlanders tijdens de zeventiende en achttiende eeuw in Middelburg aanmonsterde bij de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Dit gege ven vormde een uitgelezen kans om in het kader van het college 'Historische kri tiek' zes laatstejaarsstudenten de Zuid-Nederlandse aanwezigheid aan boord van in Zeeland uitgeruste Oost-Indiëvaarders gedurende de jaren 1700-1760 te laten analyseren. Deze informatie zou vervolgens vergeleken worden met de Zeeuwen die tijdens deze decennia in dienst traden bij de compagnie. Tom Vlaeminck, Arne Van Eessen, Frederik Demeulenaere, Joke Verfaillie, Eva Kusters en Veerle Dela- haye maakten een uitstekende kwantitatieve analyse van de Vlamingen versus de Zeeuwen binnen het personeelsbestand van de VOC-opvarenden. In deze studie schetsten zij een genuanceerde profilering van de modale zeeman en soldaat die naar de Oost vertrokken tijdens de eerste helft van de achttiende eeuw. Bovendien

Archief | 2008 | | pagina 10