123 Hij was het bedroefde bastaardkind van Apollo, een prulpoëet. Hij was een rijme laar die slechts rijmde om te rijmen. Hij was een etymoloog wiens werk weten schappelijke grond miste. Hij was een 'ledenbreker der woorden'. Hij was een paroemoloog en fraseoloog die - ondanks de populariteit van zijn twee spreek woordenboeken - veel kritiek kreeg op zijn platvloerse taalgebruik.' Hij was een felle polemist die zich plaatste op de stoel van God en een hard oordeel velde over de afvalligen. Hij was een gedreven werker in de Wijngaard des Heeren. Hij was Carolus Tuinman. Maar, wie was Carolus Tuinman? De jonge jaren van Carolus Tuinman Carolus Tuinman werd gedoopt op 19 november 1659 in de Nederduits Gerefor meerde kerk te Maastricht, de Janskerk.' Hij is de tweede zoon van Bartel Tuinman en Sophia Acronius.5 Als zijn ouders in ondertrouw gaan, is vader Bartel soldaat in het Staatse leger. Hij is ondergebracht in het regiment van Van Lennep.' Bartel Tuinman schijnt op te klimmen van soldaat tot kapitein bij de landmilitie.5 Zijn moeder Sophia is afkomstig uit Wageningen.6 Twintig jaar blijft het stil rondom Carolus Tuinman. Dan duikt hij plotseling op in Deventer. Op woensdagmiddag 28 september 1680 verschijnt Carolus voor de rector magnificus van het Athenaeum Illustre aldaar. Hij schrijft zich in voor de theologische opleiding. Naar gebruik zal hij zijn getuigschriften overdragen en aantonen dat hij de Triviale of Latijnse school doorlopen heeft. De rector leest de schoolregels voor en Carolus belooft dat hij God zal dienen en dat hij gehoorzaam zal zijn aan de magistraat van Deventer, de predikanten, de leden van het school bestuur en de hoogleraren. Hij zal de godsdienstoefeningen trouw en met eerbied bijwonen. Hij dient zich behoorlijk te gedragen. Uitdagend gedrag wordt niet op prijs gesteld. Nachtelijk rumoer, vechtpartijen, brasserijen, dobbelen, ontucht, beledigingen, omgang met verdachte gezelschappen en alles wat zijn leven en stu die slecht zou kunnen beïnvloeden, evenmin. Carolus bekrachtigt zijn belofte met de handslag en schrijft zich in.7 Als Carolus Tuinman zichzelf inschrijft in het album studiosorum vallen twee din gen op. Ten eerste zijn leeftijd. Carolus is dan zowat 21 jaar, terwijl de gemiddel de leeftijd waarop de jongens worden ingeschreven, vijftien is.s Het tweede opmer kelijke is dat alle studenten in het album studiosorum vermelden waar ze vandaan komen. In de meeste gevallen is dat Deventer of zijn directe omgeving. Carolus laat de ruimte achter zijn naam echter leeg. Zowel zijn leeftijd als het niet vermelden van de plaats van herkomst roept vragen op. Waarom vertelt hij niet waar hij vandaan komt? Heeft hij zijn herkomst met toestemming van de rector verzwegen of is het niet opgemerkt? Wat heeft hij die tussenliggende vijf, zes jaar gedaan? Heeft hij misschien samen met zijn vader in het leger gediend en had hij daarom geen vaste verblijfplaats? Heeft hij eerst een andere studie gevolgd? Of wilde hij, om welke reden dan ook, anoniem blijven? Een volgende vraag dient zich aan. Hoe werd zijn studie betaald? Waren zijn ouders in staat zijn studie te betalen? Het Athenaeum is opgericht dankzij de nala tenschap van Marten Boedeker.1' Het is niet bekend of Carolus een beurs heeft

Archief | 2008 | | pagina 125