CAROLUS TUINMAN 129 terug. Dat betekent dat hij minstens twee nachten ergens logeert, dat hij er verga dert en deelneemt aan een classicale maaltijd. Sint Maartensdijk Tuinman is nog maar kort predikant in Sint Kruis of hij wordt op 3 juli 1687 beroepen door de gemeente van Sint Maartensdijk. Sint Maartensdijk ligt op het eiland Tholen en valt niet onder de Classis Walcheren, maar onder de classis Tholen en Bergen op Zoom. Tuinman neemt het beroep aan. Dat zal hem niet in dank zijn afgenomen. Er staat zelfs een boete op het zo snel wisselen van stand plaats. Vertrekt een predikant binnen het jaar, dan is hij 130 gulden schuldig aan het armenfonds, binnen twee jaar betaalt hij 100 gulden en binnen drie jaar 50 gulden. Daarboven komen dan ook nog eens alle onkosten die de classis heeft moeten maken. Die komen eveneens voor rekening van de ambitieuze predikant. Ook voor de beroepende gemeente is de beroepingsprocedure niet gratis. Zij moet de classis betalen voor de approbatie.45 Tuinman neemt afscheid van de Classis Walcheren en verhuist van Sint Kruis naar Sint Maartensdijk. Deze plaats is klein, maar al heel wat groter dan Sint Kruis. In 1687 kende deze stad, inclusief de polders, ongeveer 350 lidmaten.'6 Op 20 juli 1687 wordt hij aldaar bevestigd.47 Tuinman neemt zitting in de vergadering van de classis van Tholen en Bergen op Zoom. In deze ambtsperiode komen tijdens de kerkenraadsvergaderingen onderwerpen ter tafel die later in Tuinmans publicaties een grote rol zullen spelen, zoals de verhouding met de rooms-katholieken en de binnenkerkelijke twisten met minder orthodoxen als Pontiaan van Hattem en H.A. Roël. Niet alleen binnen de kerk heerst onrust. Een jaar na de bevestiging van Tuinman, in 1688, vallen troepen van de Franse koning Lodewijk XIV de Republiek binnen. Het is het begin van de Negenjarige Oorlog. Goes Drie en een halfjaar later, op 27 december 1690, wordt Tuinman beroepen door de gemeente Goes. Tuinman verzoekt de classis een buitengewone classicale ver gadering te beleggen in Tholen, zodat de kerkenraad van Goes het op hem geda ne beroep kan inbrengen. Tuinman wordt terechtgewezen. Dit is niet de gebrui kelijke gang van zaken. Toch krijgt hij zijn zin en de vergadering wordt gepland op 9 januari 1691. Door de zware vorst lukt het de gedeputeerden echter niet om af te reizen. De vergadering wordt verplaatst naar 6 maart 1691Tijdens deze ker kenraadsvergadering verklaart Tuinman dat hij heel graag langer was gebleven in Sint Maartensdijk, maar dat hij, nu het 'de Goddelijke voorzienigheid behaagt had hem allezints wettig tot den dienst van een grooter en aanzienlijker Gemeente te doen beroepen, in consciëntie zich verontschuldigt vond deze goddelijke roeping te volgen'.48 Uiteindelijk neemt Tuinman pas afscheid op 29 april 1691. Op 6 mei 1691 wordt hij bevestigd in Goes.49

Archief | 2008 | | pagina 131