CAROLUS TUINMAN 131 met het Zeeuws. Hij zegt dat deze taal, evenals de Vlaamse taal, 'tal van belache lijke eigenaardigheden bevat: De ouden plaatsten dikwyls een overtollige h tot een wanschapen hoofd voor aan, en zeiden op den hoeve re, voor op den oever Hetzelve is zeer ongerymt en belachelyk in de spraak, ja ook wel in schrift, van Vlamingen en Zeeuwen, die tusschen a en h geen onderscheid weeten te maken, en wel zeggen, een houden aas voor een ouden haas, de oogheid van de eere der eyerschaaren voor de hoogheid van den heere der heirschaaren 54 Ruim dertig jaar woont Tuinman in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg. Afgezien van het Zeeuwse dialect lijkt hij zich hier goed op zijn gemak te voelen. Dat is ook niet gek. Sint Kruis, Sint Maartensdijk en Goes zijn agrarische gemeenschappen. Zelfs het stadje Goes telt dan nog maar zo'n 3.500 inwoners. Middelburg is in ver houding een grote provinciestad en past goed in het rijtje Maastricht, Deventer en Utrecht. Rond 1700 bedraagt het inwoneraantal van Middelburg 17.000. Op 8 november 1699 wordt Tuinman in Middelburg bevestigd in de Noord- monsterkerk aan het huidige Hofplein. Deze kerk, ook wel de Oude kerk of Sint Pieterskerk genoemd, is niet zomaar een kerk. Korte tijd was zij verheven tot bis schoppelijke kathedraal (1560-1574)." Deze ruime Huiskerk met zeven- tot acht honderd zitplaatsen was een statige kerk, waar veel zeehelden, geleerden en staats lieden hun laatste rustplaats hebben gevonden." In welk huis of welke straat Tuinman eerst gewoond heeft, is niet bekend, maar in ,E dz T ■j,SOVRö\ Afb.3. De Oude of St. Pieterskerk te Middelburg, eind zeventiende eeuw. Gravure J. Harre wijn. Zeeuws Archief, coll. KZGW, Zelandia Illustrata 11-0590.

Archief | 2008 | | pagina 133