CAROLUS TUINMAN 149 schappelijk omging en met welke zaken hij zich bezighield. In 1711 schrijft hij een gedicht op de jong overleden jonkvrouw Maria Jacoba Thibaut.162 De familie Thibaut-Huyssen is de belangrijkste orangistische familie van Middelburg, tegen over de staatsgezinde familie Veth-Reygersberg.163 Dat Tuinman overduidelijk tot de groep van prinsgezinden behoorde, toont ook het gelegenheidsgedicht op de 'verderfelijke snoodaard' Ripperda, die hij in ai zijn vuur niet Johan "Willem noemt, maar Wigbold en daardoor het effect van zijn woorden weer volledig tenietdoet.164 In 1722 overlijdt Jacobus Plancius, een Middelburgse ambtgenoot van Tuinman. Tuinman schrijft een gedicht op zijn sterven.165 Dit gedicht is zo persoonlijk en zo vol liefdesbetuigingen, dat Tuinman wel zeer innig met hem bevriend moet zijn geweest. Hij noemt hem 'mijn Jonathan, mijn Broeder, mijn Herte vriend' en de verzen doen denken aan het Hooglied. O Guldenmond! Wat droop een honigregen Van uwe tongWat gaf de Hemel zegen Wets dondertaal, en Euangelitoon, Klonk uit uio mond, maar eisch, al even schoon [..J Ik moet u met myn traanen ook besproeyen, Die 't liefdevuur doet uit myn oogen vloeyen. Ik ween met uw beminde Bedgenoot En kindren, en ik wensch ook in myn dood Met u te zyn, gelyk ik in uw leven Aan u de hand van vriendschap had gegeven,'66 Een ander gedicht is geschreven in 1723 ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van Ewaldus Reynvaan en zijn vrouw Maria Verschuure.'6" Reynvaan is ijzerhandelaar en scheepsreder en zal zijn schoonvader opvolgen als oppercom mies. Dit gedicht is nogal clichématig en weinig persoonlijk. Dat is opmerkelijk, want Reynvaan zal vijf jaar later door Tuinman aangewezen worden als enig erf genaam. Tuinmans relatie met deze Ewaldus (Eeuwout) Reynvaan jr. is duister. Reynvaan, een predikantenzoon, is getrouwd met Maria Verschuere en is vader van drie kinderen. Hij maakt een mooie carrière. Financieel gaat het hem voor de wind. In 1703 valt hij in de belastingklasse tot 1.000 pond Vlaams, evenals Tuinman, zeven jaar is dat de klasse tot 2.000 pond Vlaams en in 1745 tot 3.000 pond Vlaams.168 Hij heeft meerdere dienstmeisjes, karossen en paarden.169 In 1719 koopt Reynvaan een aanzienlijke buitenplaats, Poppendamme, enkele kilometers bui ten Middelburg.17" Reynvaan staat ingeschreven in de Giststraat, maar woont, net als Tuinman, in de Lange Delft.171 Wie weet, woonde Tuinman in bij Reynvaan? Vrienden en bekenden: dichters en dominees De allerbeste vriend van Tuinman is overduidelijk Jacobus Leydekker. Jacobus wordt beschreven als een lange, magere, levendige man met een bleek gelaat, een

Archief | 2008 | | pagina 151