174 JAARVERSLAGEN 2007 Mede op initiatief van de Werkgroep Geologie vond in 2007 diverse keren over leg plaats over een betere samenwerking tussen het Zeeuws Genootschap en de werkgroepen. Namens het bestuur van de Werkgroep Geologie was voorzitter Peter de Dreu intensief bij dit overleg betrokken. De volgende lezingen/presentaties zijn gehouden: -23 februari: presentatie door Ruud Lie, getiteld 'Het Zwin, geologie, historie en natuur -20 april: presentatie en determinatiebijeenkomst fossiele zoogdierbotten, ver zorgd door Bram Goetheer, conservator fossiele botten landzoogdieren van het Zeeuws Genootschap. -1 juni: determinatiebijeenkomst fossiele schelpen uit de familie der Astartidae ver zorgd door Peter Moerdijk, vervolg op een twee jaar eerder gehouden Astarte-avond. -19 oktober: presentatie over trilobieten door Aike Jordans. -16 november: presentatie 'Fossiele zeegrassen uit het krijt van Zuid-Limburg' door Raymond van der Ham van het Nationaal Herbarium van de Universiteit Leiden. -14 december: determinatiebijeenkomst fossiele schelpen Turritellidae (penho- rens) en Epitoniidae (wenteltrappen) verzorgd door Freddy van Nieulande. Er werden twee avonden gehouden (23 maart en 28 september) waarop de werk groepsleden elkaar hun bijzondere vondsten en tijdens vakanties gedane vondsten presenteerden. Onderwerpen/materialen die onder meer aan bod zijn gekomen: miocene vuurstenen van de Vrouwenheide/Übachsberg en vondsten uit het Krijt en Carboon van Limburg (Harry Raad); vuurstenen en sponzen van Fécamp, Frankrijk; ammonieten, schelpen en schelpkernen (waaronder Gryphea's en ande re oesters, modiolussen) van de Falaises des Vaches Noires (Midden-Jura) bij Houlgate, Frankrijk (Freddy van Nieulande); (gekweekte) zoetwatermossel met parels, afkomstig uit China (Hans Nieuwenhuize); scaphellas uit zuigermateriaal Westerschelde (Bram Goetheer); koralen, spiriferen en brachiopoden uit het Midden-Devoon nabij Gerolsteiner in de Eiffel, Duitsland (David Louws); zoog dierfossielen waaronder een mammoetkies, Sorteerbedrijf Vlissingen (David Louws); diverse fossielen uit het Onder-Krijt ten noorden van Castellane, Frank rijk (Ruud Lie); brachiopoden en andere fossielen van het strand bij Luc-sur-Mer en fossielen van het strand Falaises des Vaches Noires bij Houlgate, beide Midden- Jura, Frankrijk (Lex Kattenwinkel); pecten in kalksteen uit het Zwarte Woud, Duitsland (Betty Ras); zee-egels en ammonieten, afkomstig uit een klifkust ca. 30 km ten zuiden van Kopenhagen, Denemarken (Frank Mous); zand afkomstig van een boring in Zeeuws-Vlaanderen uit 1998; een foto uit 2007 van een deels gesmolten gletsjer in Zwitserland, en een foto van dezelfde gletsjer ca. 20 jaar gele den (Alice Krull); recente schelpen uit de Algarve (Peter de Dreu). Op 21 april hield de werkgroep een excursie naar het Zwin. De drie deelnemers hadden een zeer geslaagde dag, met prachtige natuurwaarnemingen (o.a. zeeven kel, strandbiet) en diverse vondsten van fossielen (o.a. haaientanden). Aan de jaar lijkse bottenvistocht van het KZGW in samenwerking met familie Schot te Zierikzee in de Pas van Terneuzen op de Westerschelde nam ook dit keer weer een aantal werkgroepleden deel. De tocht op zaterdag 7 juli, georganiseerd door con servatoren Bram Goetheer en Mark Bosselaers, was ook dit jaar zeer succesvol. Het verenigingsblad Voluta verscheen in 2007 twee keer.

Archief | 2008 | | pagina 176