176 JAARVERSLAGEN 2007 Fundamentalisten protesteren tegen het verdrijven van religie uit cultuur en maat schappij. Op 6 maart sprak ds. Nico J.P. Sjoer. Hier ging het over een extreme vorm van fundamentalisme rondom de persoon van een predikant, ds. J.P. Pauwe, die overtuigd was dat zijn boodschap de enig zuivere vertolking van de bijbel was. In het boek van Jan Siebelink, Knielen op een bed violenheet hij ds. Poort. De sekte bestaat nog steeds. Nico Sjoer kreeg als kind bij de doop de voornamen van de geliefde predikant. Hij komt uit dit nest en is ervaringsdeskundige. Zelf denkt hij er nu heel anders over. Op 25 oktober sprak Ger Groot naar aanleiding van zijn boek Het debet van loet dogma. Van zijn hand verschijnen regelmatig boeken en artikelen over het grensgebied tussen godsdienst en ongeloof, over geloof en geluk, en het verschil tussen onze leefwereld en de alles dominerende wetenschap in een onherbergzaam universum. In de praktijk is onze leefwereld niet zo griezelig en kil; wetenschap is maar een randverschijnsel, we houden ons met heel andere dingen bezig. God beweegt zich binnen onze leefwereld en hij hoort als het ware bij ons. Ger Groot noemt zich zelf wel atheïstisch, maar lijkt zich daar niet zo gelukkig te vinden. De bijeenkomsten waren zeer geslaagd en instructief. De opkomst vari eerde tussen de 20 en 23 personen. Agendacommissie Augustus 2007 verscheen de Genootschapsagenda 2008 met als thema 'Kinderen'. In deze agenda werden zowel foto's van prenten uit de Zelandia Illustrata als van objecten in beheer bij het Zeeuws Museum en de Zeeuwse Bibliotheek opgeno men. In de redactie deden zich geen wijzigingen voor. Door omstandigheden was Inge van der Kooy niet meer in de gelegenheid de lay-out van de agenda te ver zorgen. In Bart de Haas/Melanie van Haaren, Den Haag, meent de agendacom missie goede opvolgers gevonden te hebben. In plaats van bij Snoeck-Ducaju &C Zoon te Gent is de agenda thans bij Albani drukkers te Den Haag gedrukt. Helaas mist de commissie nog steeds een lid dat zich inzet voor de promotie en acquisitie van de agenda. Door de inzet van mevrouw A. van Noppen en de heer C.J.G.Th.M. van Kempen is de agenda goed verkocht. Activiteitencommissie Begin 2007 werd de laatste serie Genootschapscolleges van het seizoen 2006/2007 verzorgd door Leen de Broekert. Deze keer stond het lied centraal. Voor de serie was er, zoals altijd, vanwege inhoud en wijze van presentatie veel belangstelling. Ook in de media was er belangstelling voor deze serie. In het najaar werden van het seizoen 2007/2008 de serie 'Cultuurfilosofie' en 'Ook dit is Vlaamse Kunst' gehouden. Beide series waren inhoudelijk een succes, de opkomst viel wat tegen ondanks het actief benaderen van de media. De serie Cultuurfilosofie werd opnieuw georganiseerd door filosoof dr. Hans Clement, werkzaam bij de Zeeuwse Bibliotheek. Deze formule, hulp van een materiedeskundige, voor de organisatie van een serie bleek opnieuw succesvol. De jaarlijkse excursie op zaterdag 9 juni met een dertigtal enthousiaste deelnemers ging dit keer naar Schouwen-Duiveland en omvatte een bezoek aan het Watersnoodmuseum, een boottocht met lunch op de Oosterschelde en een bezoek aan twee musea in Zierikzee. Tenslotte werd eind 2007 een evaluatie van de Activiteitencommissie gemaakt en toegezonden aan het bestuur van het Genootschap.

Archief | 2008 | | pagina 178