30 VLAAMSE EN ZEEUWSE KAAPVAART Afb.4. Actieradius van de Vlaamse kapers tijdens de Negenjarige Oorlog. gen buitgemaakte schepen via het optreden van deze kapers opnieuw verloren. Omgekeerd echter pikten ook Oostendse en Nieuwpoortse commissievaarders Franse 'priseft in. Dit gebeurde het vaakst voor de Vlaamse kust en in de omge ving van de havens van Duinkerke en Calais. Naast de Vlaamse havens fungeer den geregeld ook het Zuid-Engelse Dover en Duins (The Downs) als pleister plaatsen of thuishavens om gekaapte schepen op te brengen.75 Anderzijds zijn enkele operaties bekend van grotere kaapvaarders, meestal fregatten, die het risico namen om zich in de open zee van de Golf van Biskaje te begeven. Deze schepen richtten zich voornamelijk op het verkeer met de Franse Atlantische havens Nantes, La Rochelle en Bordeaux. Maar dit bleven uitzonderingen. De actieradius en de gebruikte tactiek van de Vlaamse kapers kunnen we het best illustreren aan de hand van een gedetailleerd logboek. Op 3 april 1693 verliet het kleine fregat den Engelbewaerder de rede van Oostende voor een kruistocht die ruim anderhalve maand zou duren.76 Deze bodem mat 25 last (50 ton) en was bewapend met tien stukken en zes bassen.77 De leiding van de campagne werd toe vertrouwd aan de lokale kapitein Thomas Gournay, die tijdens de Negenjarige Oorlog met zijn 25 prijzen en 10 rantsoeneringen veel succes boekte.78 Gournay vatte deze campagne aan in het gezelschap van een vijftal andere Oostendse kapers. In de beschrijving van deze kruistocht kwam tot uiting dat men ze niet als con currenten beschouwde, maar vooral als medestanders die de slaagkansen voor buit verhoogden. Zo kaapte Gournay, samen met kapitein Jan Vincke, reeds kort na het verlaten van Oostende een Schotse hoeker geladen met gerst.79 Dit scheepje was eerder buitgemaakt door een Duinkerkse kaper, maar werd op rechtmatige wijze heroverd door het Oostendse duo.S0 Kruisend tussen Calais en Boulogne ver nam Thomas Gournay van een andere Oostendse kaper (Karei Wybou) dat een vloot 'billanders', kleine kustvaarders, in aantocht was. Een aanslag op dit konvooi mislukte omdat ze beschermd werden door enkele oorlogsbodems. Uiteindelijk ging den Engelbewaerder schuilen nabij de krijtrotsen van Beachy Head, om enige dagen later opnieuw jacht te maken op Franse koopvaarders tussen Étretat en

Archief | 2008 | | pagina 32