82 EQUIPAGEMEESTERS VAN DE ADMIRALITEIT jffoomafig ggmimtu ntttfljniiiltortn faffltm. ■Sfa W V lïltfflïï'l JHHIIf Afb.4. Voormalig Arsenaal te Veere, 1885. Steendruk naar tekening J. de Quack, uit Bijvoegsel van het Bouwkundig Weekblad nr. 43. Zeeuws Archief, coll. KZGW, Zeiand ia Illustrata II- 1073. Het bestellen en stockeren van eqnipagegoederen In iedere haven was de equipagemeester verplicht een permanente voorraad te hebben van de meest courante equipagegoederen. De oorlogsvloot diende immers te allen tijde uitgereed te kunnen worden. Het kan niet verwonderen dat een groot aantal rondhouten, vlaggen, kabels, touwen en immense hoeveelheden zeildoek in voorraad werd gehouden. Bestellingen om hun voorraad op peil te houden deden equipagemeesters bij particulieren. De Zeeuwse Admiraliteit beschikte niet over een eigen productieapparaat, waardoor het uitreden van oorlogsschepen aan exter nen werd uitbesteed."'' Tijdens het onderzoek werd duidelijk dat kleine bestellin gen vooral binnen de eigen stad gebeurden (niet onbelangrijk om de eigen positie binnen de stad te versterken). Orders waar grote bedragen mee gemoeid waren werden duidelijk vanuit de Admiraliteit geplaatst. Dit kan niet verbazen als men weet dat de Raden ter Admiraliteit hierdoor belangrijke industriëlen - die meest al tot hun kennissenkring behoorden - een (weder)dienst konden bewijzen. Om deze enorme hoeveelheden op te kunnen slaan hadden zowel de Vlissingse als de Veerse equipagemeesters de beschikking over een arsenaal. Hun collega's in Middelburg en Zierikzee moesten zich echter behelpen met ruimtes die ze afhuur den bij handelscompagnieën.3" Gigantische hoeveelheden materiaal konden hierin opgeslagen worden. Aan het arsenaal was een bootsman verbonden die instond voor het onderhoud ervan. De kosten die hij maakte moest hij aan de equipagemeester rapporteren. In Veere hadden beide functionarissen zelfs de beschikking over een ambtswoning

Archief | 2008 | | pagina 84