THEATRUM ANATOMICUM 105 De bibliotheek van de chirurgijnsgildekamer Dan de culturele betekenis van de anatomiekamer: hoe zat het daarmee? Dat de Middelburgse ontledingen openbaar waren en dus door een brede schakering van mensen uit de burgerij gevolgd konden worden, is al beargumenteerd. Het finan ciële succes van de anatomiekamer toont bovendien dat er in de jaren zestig vol doende betalende toeschouwers zijn geweest. Anderzijds is van een invloed van de ontleedkamer op kunstenaars of dichters in Middelburg nauwelijks gebleken. De schaarse gedichten die er zijn gemaakt, werden door de artsen zelf gecomponeerd (Wilhelmi en Trezel) en alleen van de kunstschilder Johannes Goedaert zijn er ana tomische gravures bekend.106 Omtrent de verzamelingen in de Middelburgse chirurgijnsgildekamer is echter nog wel één belangrijke bron overgeleverd die het nodige onthult over het cultureel functioneren van het anatomisch theater. In 1746 heeft de Middelburgse uitgever Hendrik van Hoekke een gedrukte catalogus uitgegeven van de in de 'Chirurgyns Ontleed-Kamer' aanwezige boeken (afb. 10).107 Deze opsomming van 146 boeken gaat vergezeld van een naamlijst van (bijna) alle schenkers (zie bijlage 4). In totaal waren dat 105 personen en twee instituties. Een analyse van deze lijst toont aan dat de bibliotheek grotendeels (voor 86%) bestond uit boeken die vóór 1680, dat wil zeggen voorafgaand aan de eerste sluiting van de Middelburgse ontleedkamer, waren gepubliceerd (fig. 1). Uit deze gegevens kan dus worden geconcludeerd dat de chirurgijnsbibliotheek vooral vorm heeft gekregen in de periode waarin Van de Voorde doceerde. Of er in die tijd een andere collectieve bibliotheek actief was, is mij niet bekend. Weliswaar is er de vermelding uit 1627, waarin 'Wet en Raad' van de stad Middel burg het besluit nemen om uit te zien naar een plek 'ter wekker plaetse bequame- lijck soude moghen worden geërigeert eene publique bibliotheecq ten dienste ende gebruyek van geleerde en geletterde personen, zoo borgers ende innewonende deser stadt, als andere', maar deze boekerij lijkt maar kortstondig te hebben gefunctio neerd.108 Alleen de Middelburgse kerk bezat een eigen bibliotheek. - j,ui I N#> N«§? jé? „V Fig. Overzicht van de in de catalogus van 1746 genoemde publicatiedata gebundeld in vijfjarige intervallen.

Archief | 2009 | | pagina 107