134 THEATRUM ANATOMICUM 80 J. de Mey, Euzooia ofte korte verhandelinge van de twee nood- saeckelijckste hooft-vragen waer in de geluckzaligheyt des menschlijcken levens bestaet? Ten tweeden, op wat wijse deselve kan genoten werden?Middelburg 1674. Opdracht ondertekend 20 november 1673. In de volgende twee jaren zou De Mey zijn Euzooia met drie vervolgen uitbreiden. In het Eerste Vervolg uit 1674 schreef De Mey dat 'ter bevordering van een grondiger kennisse van allerlij saken' grote 'kameren' gesticht zouden moeten worden 'in welke verzameld en bewaard worden alderley natuurelyke saken, welke in vreemde landen alleen gevonden worden. Ten tweeden alderley outheden en dingen, welke tot kennisse en gedachtenisse van de oude geschiedenissen en saken dienstig sijn. Ten derden, alderley seldsame, kun stige werken en vond[st]en der menschen, om de inwoonders tot navolginge te ver wekken en om uyt te vinden bysondere werken en kunstige toestellingen, welke goede gebruyken konnen geven om de geluksaligheid des menschelijken levens te bevorderen.' (De Mey, Vervolg van Euzooia, bestaande in eenige korte aanteykeningen, over het oprechten van een welgestelde en gelukkige Republyk, in: Wercken (ed. 1706), II, 440). 81 F. Gruiwardt, Een christelijcke waerschouwinge aen d'ellendige stadt van Middelburgh, Goes 1678, 48. Zie over de economische neergang van Middelburg na het rampjaar 1672 onder meer: Van der Bijl, Idee en Interest. Als gevolg van de misère werden in 1673 ook de honoraria van de stadsdoktoren en -chirurgijns afgeschaft. 82 Banga, Geschiedenis, 504. F. Gruiwardt, Ampliatie van de documenten en stucken, rae- ckende de deductie van Ferdinandus Gruiwardt over 't recht van sijn huys-vrouw en kinderen, [n.p.] 1668, 21-22 [Knuttel 09702A]. Zie over zijn leven nader: A.A. Fokker, 'Het leven van Ferdinand Gruiwardt (1628-1701), den auteur van Zeeuwsch treurto neel. Uit de nagelaten papieren van Adr.A. Fokker'. Overdruk uit: Nieuwe bijdragen voor rechtsgeleerdheid en wetgeving, nieuwe reeks 6 (1880). 83 Uitgever Moelart droeg Herls' Examen op aan de bewindhebbers van de twee grote Nederlandse handelscompagnieën: 'Soo hebbe ick dit Examen der Chyrurgie 't welck Mr. Cornelis Herls zaliger in sijn leven met groote moeyte ende arbeydt heeft by een versamelt, ende my ter handt ghestelt nae sijn doodt, tot mynen koste nu willen in Druck gheven, ende dat insonderheydt oock wel mijn Heeren ten dienste van uwer E. Compagnie, alsoo U.L. daghelycx ter Zee equippeert, ende uwe Schepen soeckt altijdt wel voorsien te hebben van goede ende rationale Chyrurgijns, op dat also de Matroosen, Soldaten ende 't gantsche Scheepsvolck op soodanige sware ende dangereuse Voyagien tot behoudenisse van haere ghesontheydt wel mochten versorcht worden.' Zie: Examen der chyrurgie. By een vergadert door Mr. Cornelis Herls, in sijn leven Chyrurgijn der ver moerde koopstad Middelburgh in Zeelandt. Seer nut ende dienstelijck alle jonge chyrurgijns, ende insonderheydt die haer begeven na Oost ofte West-Indien. Den vijfden druck, vermeer dert en verbetert, Amsterdam 1648. Vgl. ook: Kool-Blokland, De zorg gewogen, 140. Zie voor Herls' eerste uitgever: T. Weststrate, 'By Symon Moulert, drucker ordinaris der Hee ren Staten van Zeelandt'. Het bedrijf van Symon Moulert en zijn erfgenamen als drukkers- ordinaris van de Staten van Zeeland en als zelfstandige drukkers-boekverkopers 1597-1646, Doctoraalscriptie Nederlands, Oldenzaal [2000], en het daarop gebaseerde artikel "Tot Middelburch op den Dam in de druckerije'. De Middelburgse drukkersfamilie Moulert (1597-1646)', Nehalennia 132 (2001) 2-8. 84 Voor de rol van de Nederlandse zeechirurgijns, zie: A.E. Leuftink, De geneeskunde bij 's lands oorlogsvloot in de 17e eeuw, Assen 1953, en idem, Harde heelmeesters. Zeelieden en hun dokters in de 18e eeuw, Zutphen 1991, 20082. 85 C. Herls [bewerkt door F. Gruiwardt], Examen der chyrurgie. Nu doorgaens verbetert, en vermeerdert beneffens een aenhanghsel van den om-loop des bloedts, en kort Examen van de doses der purgatien, vomitorien, en opiaten. Alle jonge chyrurgijns seer nut, en dienstigh, insonderheyt die haer naer Oost- ofte West-Indien begeven. Aen-hanghsel des reviseurs van den om-loop des bloedts, Middelburg 1660. Oplagecijfers verstrekt door Fokker, 'Gruiwardt'. 86 Van de Voorde, Lichtende fakkel, dedicatie, iii. 87 Idem, 'voorreden', ii.

Archief | 2009 | | pagina 136