Poldermans 144 ZELFPORTRET Daniël Poldermans, hoofdonderwijzer te 's-Gravenpolder. Daaruit komt Polder mans naar voren als een interessante man met een eigenzinnig karakter. Ook een veelzijdig man, die voortreffelijk schreef en onderzoek deed op het brede terrein van de regionale cultuur. Befaamd was hij om zijn vertellingen in dialect. Aan het geschetste portret van Poldermans valt uit onverwachte hoek nog bijzonder per soonlijk materiaal toe te voegen. In de Zeeuwse Bibliotheek bevindt zich namelijk (behalve zijn Zeeuwse biblio theek) ook een deel van de nagelaten papieren van dr. P.J. Meertens. Die documen ten zijn sinds kort toegankelijk. In doos 1143 A 5 trof ik onder meer een dikke map aan met de correspondentie tussen Meertens en Poldermans (inv. nr. 28.21). In deze bijdrage wordt aan de hand van met name de brieven van Poldermans een aanvulling gegeven op de portretschets van de hand van Lepoeter.3 Deze cor respondentie is echter niet uitsluitend biografisch van belang. In de briefwisseling met Meertens wordt via de pen van Poldermans enig inzicht gegeven in wat er in Zeeland in de jaren 1926-1940 gaande was op het gebied van regionale geschied vorsing, heemkunde, dialectologie en folkloristisch onderzoek. Personen en instan ties, zoals de pas opgerichte Zeeuwse Vereeniging voor Dialect-onderzoek en het Zeeuwsch Genootschap, komen dan ook frequent voor in de brieven. Poldermans was aanvankelijk van beide organen geen lid. Daarbij speelden persoonlijke aspec ten zeker een rol, maar ook dat is een relevant aspect van het in die jaren opbloeiend regionalisme. In breder verband is deze correspondentie zelfs van belang in het licht van de beoe fening van de volkskunde gedurende het interbellum, inclusief de verschillende standpunten en posities die zich op dat gebied voordeden. In verschillende noten is daar dan ook op gewezen. Zo geven deze brieven uit het perspectief van Polder mans ook een beeld van een aspect van het culturele leven in deze provincie en de richtingenstrijd bij de studie van de volkscultuur en het dialectonderzoek. Hieronder volgt in eerste instantie informatie over de beide correspondenten, Pol dermans en Meertens. Vervolgens komt de briefwisseling zelf aan de orde. Daniël Adrianus Poldermans was op 30 augustus 1877 te Ellemeet geboren. Hij was de jongste zoon in het gezin van hoofdonderwijzer Matthijs Poldermans (geb. 1834) en Susanna Klasina van den Nieuwenhuizen (geb. 1836). De jonge Polder mans werd opgeleid tot onderwijzer. Als veertienjarige ging hij naar de Middel burgse Rijkskweekschool. Daar kreeg hij vier jaar muziekles van Arnoldus Lijsen, die bij hem een vruchtbare akker vond, zodat de kwekeling later op de viool kon excelleren. In zijn Middelburgse tijd had de jonge Poldermans veelvuldig contact met een goede kennis van zijn vader, de arts en oudheidkundige dr. J.C. de Man. In een van zijn publicaties wordt Poldermans uitdrukkelijk dank gebracht.4 In 1896 slaagde Daan Poldermans voor zijn onderwijsakte. In dat jaar werd hij benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School B in Goes, die aan de Vlasmarkt stond. Op 15 maart 1901 trouwde Poldermans met Jacoba Elizabeth van Damrne (geb. 's-Gravenpolder, 1877). Hij zal haar wel ontmoet hebben in Goes waar ze in een

Archief | 2009 | | pagina 146