172 ZELFPORTRET Afb. 5. J.P. Paulusse, hoofdonderwij zer te Renesse, medeoprichter van de Vereeniging voor Zeeuwsch Dialect onderzoek. Particuliere collectie. mijn oordeel en 'k heb 'm dat uitvoerig geschreven. Zoo komen in het 2e deeltje de levensbeschrijvingen van Edward Bok en Vincent v. Gogh. Ook de legende van Dr. Faustus. Nu zijn dat zeker hoogstaande mannen, maar of ze nu direct thuis hooren in 'n boekje, dat de vrede moet bevorderen, weet ik niet zoo net. En de inhoud van zulke lessen (en meer andere) slaat bij kinders der L.S. zeker niet in. Zoo'n leesboek vinden ze saai en 't wordt zeker vervelend als de onderwijzer ze dan telkens moet gaan zeggen nou ja, dat dit menschen waren die erg voor de vrede apostelden.117 Al staat dat dan ook niet in de les zelf. Dat beoordeelen van jeugdboeken is anders ook al geen prettig werk. Telkens en telkens weer krijg ik er ter beoordeeling voor de Ned. Bibliografie, maar och, och! Meest allemaal kaf en 'k vind het vervelend ieder oogenblik 'n minder prettig oor deel te moeten neerschrijven. Hebt ge laatst gelezen, wat Wouters over die jeugd boeken in Valcoogh schreef?118 Die schijnt het ver met me eens. En hebt U gelezen, wat hij in de laatste Valcoogh schreef over wat we tegenwoordig uit de radio hooren (Bob Scholten, Rich. Tauber enzoo?)119 Ook mijn meening. Dat die juffrouw Bookelaar voor de radio m'n koenkelpot 'voordroeg' vond ik niet zoo ergerlijk als de manier waarop ze het deed en haar vrijpostigheid om er verande ringen in aan te brengen.120 Zoo laschte ze in 'n deun die zoowat sloot: 'Klein ziel tje, kl. zieltje, zeg lus je geen pap. En as je geen pap lust, dan eet je maar brie en as je geen brie lust dan eet je mae nie.' Kijk, dat is visschen naar gelach van 't publiek, dat is eigenlijk bespottelijk maken, 'k Heb dat meer opgemerkt: de hoorders wor den onthaald op plat Zeeuwsch, hoe platter hoe mooier. Ruw! En m'n Zeeuwsch is niet ruw. Dan maken ze het opzettelijk bespottelijk en daar kan ik gruwelijk slecht tegen, 'k Heb 'n hekel aan platheid. En zoo kunnen ze het platte uit het Holland- sch ook wel naar voren brengen. Kijk nou naar Jan v. Riemsdijk z'n portret in de Telegraaf: 'n boerencostuum, z'n handen in z'n broekzakken en z'n pet scheef! Dat

Archief | 2009 | | pagina 174