210 JAARVERSLAGEN 2008 die, naast een overzicht van de in Zeeland aangetroffen archeologie door de eeuwen heen, ook de geschiedenis van het verzamelen van archeologica weergeeft.' In het voorjaar van 2009 zal een symposium worden georganiseerd om verdere bekend heid aan de inventarisatie te geven. De collectie zal dan tevens online beschikbaar komen via de Zeeuwse webportal www.geschiedeniszeeland.nl. Historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata De conservator drs. I.H. Vogel-Wessels Boer bericht als volgt: In september heeft de heer J.P. Smallegange zijn functie als conservator, die hij sinds 1990 vervulde, neergelegd. Hiermee kwam er een eind aan de zeer plezierige acht tienjarige samenwerking tussen de conservatoren Smallegange en Vogel. Veel is er in deze periode tot stand gekomen. Zo is de collectie aanwinsten van de Zelandia Illustrata tot 1995 in kaart gebracht en beschreven. Dat heeft in samenwerking met de heer A.F. Wennekes, medewerker van het Zeeuws Archief, geresulteerd in de aanwinstencatalogus. Verder zijn er met materiaal uit de Zelandia Illustrata ver schillende tentoonstellingen georganiseerd zoals in 1991 'Schouwen Aanschouwd' waarbij een begeleidend boekje, samengesteld door de conservatoren, is verschenen. Sinds 1998 wordt jaarlijks door de conservatoren de Genootschapsagenda samen gesteld. Ter gelegenheid van de ontwikkeling van het kanaalgebied in Middelburg is door de conservatoren in 2004 het boekje 'Heil breng, ons kanaal en spoor'. Kanaal en spoor, beelden uit heden en verleden vervaardigd. Het Zeeuws Archief en het Zeeuws Genootschap hebben op 18 december 2008 een symposium georganiseerd vanwege het feit dat vanaf deze datum circa 7.500 afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata en meer dan 10.000 prentbriefkaarten via de website van het Zeeuws Archief te raadplegen zijn. Op deze bijeenkomst is offi cieel afscheid genomen van Smallegange. Tevens kon kennis gemaakt worden met de heer D. de Vries, die op de laatste algemene ledenvergadering benoemd is tot conservator van de Zelandia Illustrata. Het nazien van de reserve-exemplaren is voortgezet. Er bleken weer verschillende prenten af te wijken van de in de Zelandia aanwezige exemplaren, zodat deze alsnog in de Zelandia zullen worden opgenomen. De overeenkomst tot overdracht van de collectie aquarellen en tekeningen van de heer C. de Plaa is ondertekend door het bestuur van het Genootschap en de heer De Plaa. Met De Drukkerij en het Zeeuws Archief heeft het Zeeuws Genootschap een afspraak gemaakt over het beschikbaar stellen van beeldmateriaal uit de Zelandia Illustrata. De Genootschapsagenda 2009, getiteld Markant in Zeelandbevat foto's van 52 afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata, van zes objecten uit het Zeeuws Museum en van twee boeken uit de Zeeuwse Bibliotheek. Prenten uit de collectie zijn uitgeleend ten behoeve van de tentoonstelling Veelstro- menland. Kerken en Godsdiensten in Zeeland (Zeeuws Archief te Middelburg). De verzameling is in het verslagjaar uitgebreid met 11 nummers (1 kaart, 1 ets, 1 aquarel, 1 tekening, 1 schetsboek, 19 foto's, 10 kalenderfoto's en 95 prentbrief kaarten). De belangrijkste aanwinst is een schetsboek van de hand van Waalco Dingemans jr. Hierin bevinden zich schetsen voor tekeningen van de droogmaking van Walcheren in 1945, met gezichten in en op vooral Veere en van dijkwerkers.

Archief | 2009 | | pagina 212