37 De latere sociaaldemocratische wethouder van Amsterdam, Florentinus Marinus Wibaut had zijn wortels in Zeeland. Zijn wieg stond in Vlissingen, waar hij ook de lagere school doorliep. Na zijn studietijd aan de katholieke kostschool in Rolduc en de openbare handelsschool in Amsterdam keerde Floor Wibaut terug naar Zeeland. Zijn vader had voor hem een betrekking geregeld bij de Middelburgse houthandel Alberts. Wibaut ging in Middelburg wonen en leerde er zijn latere echtgenote, Mathilde Berdenis van Berlekom, kennen. In 1904 verhuisde het echtpaar met hun vier kinderen naar Amsterdam. Wibaut zou zich hier ontwikkelen tot de vermaarde politicus, die tot op de dag van vandaag wordt beschouwd als een voorman van de sociaaldemocratische gemeentepolitiek. Wibauts politieke erflaters beschouwen hem als een van de grondleggers van het 'wethouderssocialisme', dat als de kern van het erfgoed van de sociaaldemocratische beweging in Nederland wordt gezien. Socialistische wethouders als Salomon Rodrigues de Miranda en Wibaut zetten zich in het interbellum in voor emancipatie en lotsverbetering van de arbeidersbe volking. Volkshuisvesting, gezondheidszorg, onderwijs en cultuur waren de speer punten van hun beleid.1 Sociale bewogenheid en politiek optreden waren Wibaut met de paplepel ingego ten. Zijn vader, een katholieke scheepsreder en handelaar uit Vlissingen, zat in de Vlissingse gemeenteraad. Zijn oudste zoon Frans zou hem daarin opvolgen. Bei den namen progressieve standpunten in. Ze kwamen op voor de belangen van de arbeiders en armen. Vader Florentinus Wibaut zette zich ook persoonlijk in voor de ondersteuning van behoeftigen. Hij was betrokken bij de armbedeling en lid, later voorzitter, van het rooms-katholieke arm- en weesbestuur in de havenstad. De familie Wibaut (vader Florentinus en de zonen Frans en Clemens) behoorden tot de rijkste Vlissingers. Allen combineerden een zakelijke carrière met politiek- bestuurlijke functies en activiteiten die voortkwamen uit sociale bewogenheid.2 Zoon Floor zou in Middelburg en later in Amsterdam aan deze familietraditie gestalte geven. Floor Wibaut ontwikkelde zich in Middelburg tot een veelzijdig man. Hij was een gedreven handelsman en directeur van een relatief grote onderneming in deze stad. Hij verkeerde in een liberaal, burgerlijk milieu, maar ontwikkelde tegelijkertijd socialistische ideeën. Dat deed hem in 1897 besluiten lid te worden van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij (SDAP). Wibaut ijverde met zijn vrouw Mathilde ook voor verbetering van de bestaansvoorwaarden van de arbeidersbevolking. Zij behoorden tot de initiators van diverse verenigingen op dit terrein. Ook op het gebied van de vrouwenemancipatie lieten zij in de Zeeuwse hoofdstad hun sporen achter. In dit artikel wil ik nagaan op welke wijze de Wibauts in Middelburg een poli tiek en maatschappelijk vernieuwingsproces initieerden. Welke bijdrage hebben de Wibauts geleverd aan ontwikkelingen op politiek en maatschappelijk terrein in de toenmalige Zeeuwse samenleving? In het navolgende zal ik eerst ingaan op Wibauts zakelijk functioneren. Vervolgens zal ik de activiteiten belichten die hij en zijn vrouw op politiek en maatschappelijk terrein in Zeeland ondernamen. In de artikelen van Jan Zwemer en Johan de Koning die op dit artikel volgen, worden twee aspecten van Wibauts functioneren uitgelicht. Jan Zwemer gaat in op de poli tieke activiteiten van Wibaut en vooral op zijn pogingen om in de Middelburgse

Archief | 2009 | | pagina 39