Progressief burger 40 WIBAUT EN ZEELAND Afb. 2. Inzending van de Houthandel Alberts op de Middelburgse Nijverheidstentoonstelling van 1889. Zeeuws Archief, coll. KZGW, ZI-III-0343-10. burgerlijke maatschappij juist in stand met hun inzet voor de lotsverbetering van de arbeiders. Wibaut was uit op een voortdurende confrontatie tussen kapitaal en arbeid, waardoor uiteindelijk de socialistische revolutie gerealiseerd zou worden. Wibaut maakte een scherp onderscheid tussen individuen en het (kapitalistische) systeem. Dat maakte het hem mogelijk om tussen burgerlijke, kapitalistische men sen te functioneren in een Verkeerd' systeem. Wibaut aanvaardde zijn positie in de maatschappelijke structuur. Hij maakte nu eenmaal deel uit van de burgerij zo was hij geboren en opgegroeid. En ook al had hij socialistische opvattingen, hij kon toch moeilijk arbeider worden! Dat vond hij een vorm van zelfverloochening, die nergens toe zou leiden. In Middelburg participeerde Wibaut dan ook volop in kringen van de burgerij. Hij was onder meer lid van de sociëteit van Sint Joris en van de vereniging Tot Oefening en Uitspanning. Onder de Middelburgse burgerij bevonden zich progressieve liberalen die op soci aal vlak vooruitstrevende denkbeelden koesterden. Deze kleine kring bestond voor het merendeel uit journalisten, advocaten, artsen en leraren. Onder hen de advo caat Jacques de Witt Hamer, de arts Johan Pieter Berdenis van Berlekom (Wibauts schoonvader), Henriëtte van der Meij, redactrice van de Middelburgsche Courant, Sophie van Slee, directrice van de Middelbare Meisjesschool en Wibauts mede directeur Ghijsen. Ook Floor Wibaut en zijn vrouw Mathilde Berdenis van Ber lekom maakten deel uit van dit progressief-liberale milieu. Wibaut werd in deze

Archief | 2009 | | pagina 42