WIBAUT EN ZEELAND 45 Met al die kennis en zijn socialistische overtuigingen gaf Wibaut vorm aan de wereld waarin hij verkeerde: zijn huwelijk en gezin, de houthandel en de (gemeen- tejpolitiek. In alles zocht hij een weg om zijn idealen in verbinding te brengen met de praktijk. Hoewel hij een grote verantwoordelijkheidszin aan de dag legde voor de Middelburgse houthandel, koos hij er uiteindelijk voor om naar Amsterdam te gaan omdat hij verwachtte daar meer voor de sociaaldemocratische beweging te kunnen betekenen. De schaal van Middelburg was daarvoor te klein. Een relatief dunbevolkte plattelandsregio met kleine steden, die voornamelijk functioneerden in dienst van hun achterland, bood wel mogelijkheden tot vernieuwing, maar de marges waren relatief smal. Zoals Wibaut zelf al constateerde was het voordeel van de kleine schaal dat er direct contact mogelijk was tussen progressieve intellectu elen en het object van hun vernieuwingsijver: de arbeidersbevolking. De sociale beweging die mede dankzij de Wibauts in Middelburg tot stand kwam, was er het directe resultaat van. Op een dergelijke kleine schaal bleek het echter moeilijk om een kritische massa te formeren die nodig was als draagvlak voor vernieuwingen. Meerdere pogingen van Wibaut om in de Middelburgse gemeenteraad te komen, mislukten. Uiteindelijk heeft het gebrek aan draagvlak bij Wibaut de doorslag gege ven en is hij naar Amsterdam vertrokken.16 Amsterdam bood meer mogelijkheden, omdat het socialisme er kon rekenen op bredere steun. Zijn financiële belangen schaadde hij er niet mee. Voor de houthan del was Amsterdam een gunstige plek; Wibaut verkeerde er voor zijn verhuizing al een dag in de week om zaken te doen. Amsterdam oefende sinds zijn studietijd een grote aantrekkingskracht op hem uit. Het sprankelende culturele leven van de grote stad trok hem aan en later zou hij schrijven dat de bekoring van Amsterdam voor hem niet alleen lag in de oude binnenstad maar ook in de stadsuitbreidingen. Wibaut volgde in zijn voorliefde voor Amsterdam zijn leermeester en vriend Tak, die Amsterdam destijds had gezocht om de 'ruime omgeving'. De hoofdstad bood een klimaat waarin vooruitstrevende politici en kunstenaars goed gedijden.17 Hoe wel Wibaut zijn jeugd in Zeeland waardeerde om de wandelingen en rijtochten over Walcheren, met alle natuurschoon, oude buitenplaatsen en volksvermaak die hij daar ontmoette, wilde hij aan het eind van zijn leven niet graag voor Zeeuw versleten worden: 'Zo groot is de bekoring van Amsterdam voor mij geweest en gebleven, dat ik er bezwaar tegen heb voor Zeeuw te worden gehouden, hoewel dat op zichzelf een voorrecht is. Ik voel mij veel meer Amsterdammer dan de meesten, die er geboren zijn.'18

Archief | 2009 | | pagina 47