52 POLITIEK KRACHTENVELD Goessche Courant in mei 1897 dat Floor Wibaut door 'de werkliedenpartij' gevraagd was als kandidaat voor de Kamerverkiezingen in het district Middelburg. De Mid- delburgsche Courant Wist echter beter en schreef dat 'op de jongste vergadering van de werklieden-kiesvereeniging Ontwikkeling besloten is geen eigen candidaat te stel len. Met deze tegenspraak voldoen wij aan een van verschillende kanten tot ons gericht verzoek'. Kandidaat voor de Middelburgse raad (1899) Twee jaar later, in 1899, werd Wibaut wel kandidaat gesteld, dit keer voor de raads verkiezingen in Middelburg. In die tijd trad om de twee jaar een derde van de raadsleden af en elk raadslid had formeel zitting voor één kiesdistrict. Middelburg was verdeeld in drie districten. Tegenover aftredende kandidaten konden andere partijen tegenkandidaten stellen, maar zij konden dat ook nalaten. Ook de eigen partij kon een nieuwe kandidaat tegenover de zittende kandidaat stellen wanneer die zelf weer kandidaat wilde zijn. In 1899 had Wibaut eerst verklaard dat hij niet in aanmerking wilde komen als kandidaat voor de raad. Maar toen de door de SDAP-afdeling aangewezen kandi daat, fabrieksarbeider Jaap Mullié, bedankte, besloot Wibaut om toch kandidaat te staan. Hij werd het zowel in District Eén, waar gestemd werd aan de Groenmarkt, als in District Drie, dat bekend stond als een werkmansdistrict en dat aangeduid werd als het district van het 'Oostkerkhof'. District Drie omvatte dus het oostelijk deel van de stad, waar ook de antirevolutionairen veel aanhang hadden onder de gegoede arbeiders en kleine middenstanders met kiesrecht. In District Eén daaren tegen, de wijken I, K, L, M en N, werden geen ARP-kandidaten gesteld: hier woon de vooral veel hogere burgerij. Voor de volledigheid: District Twee was het district 'Het Raadhuis' en omvatte dus meer de zuidkant van de stad. Ook daar hadden de liberalen een ruime meerderheid. Behalve Wibaut werd nog een socialist kandidaat gesteld in de districten Eén en Drie: Dirk Bimmel, arbeider in de grafische sector en voorzitter van de coöperatieve bakkerij 'de Broederband'. Het bleek dat Wibaut het in het burgerdistrict Eén heel wat beter deed dan zijn proletarische vriend Bimmel: in District Eén kreeg hij bijna 18 procent van de stemmen tegen Bimmel maar 9 procent. In het derde district echter haalde Bimmel bijna 14 procent en Wibaut maar 11. Los van deze gewone stemming werd er voor District Drie ook nog gestemd in een vacature voor een overleden raadslid. In die vacature stond alleen Wibaut kandidaat, naast één liberaal en één antirevolutionair. De uitslag was: 51 procent voor koopman W.A. de Rijcke, ARP-kandidaat, 26 pro cent voor PTT-directeur Polvliet, liberaal en 23 procent voor de socialist Wibaut. Vermoedelijk bedoelde Wibaut deze verkiezing toen hij in zijn memoires - ten onrechte schreef dat hij één keer 'in herstemming' kandidaat was geweest in Middelburg. Wie in herstemming ging, stond immers dikwijls als enige van zijn partij kandidaat, maar dan altijd tegenover één andere kandidaat, omdat beiden in de eerste ronde geen absolute meerderheid hadden gehaald. Inderdaad moest er in District Drie een herstemming plaatsvinden, maar dan tussen de liberalen en de ARP. Bimmel en Wibaut vielen af en de herstemming leverde de ARP allebei de zetels op die tot dat moment door liberalen bezet waren. De ARP-kandidaten, een

Archief | 2009 | | pagina 54