POLITIEK KRACHTENVELD 53 notaris en een advocaat, kregen ruim 60 stemmen meer dan bij de eerste stemming, terwijl de liberalen, rechter Gratama en advocaat Brevet, circa 80 stemmen meer behaalden. Samen ruim 140, terwijl Bimmel en Wibaut in de eerste ronde samen 109 stemmen hadden en er zo'n 35 meer kiezers waren komen opdagen. Bimmel en Wibaut moeten dus ook sympathisanten gehad hebben die in de tweede ronde ARP stemden theoretisch moeten dat er ten minste 25 geweest zijn, dus een kwart van het totaal aantal SDAP-stemmers in het derde district. Sympathie van liberale zijde (1901) Twee jaar later, in 1901, werd Floor Wibaut weer kandidaat gesteld in allebei de districten. De SDAP-afdeling had geleerd van de vorige keer: Bimmel werd kandi daat gesteld in het derde district en in het eerste Gerrit Wolders, metaaldraaier en voorzitter van de fietsclub 'het Rode Achterlicht' - vermoedelijk een iets welgestel der type dan Bimmel, want fietsen waren rond 1900 nog een echt luxeartikel. Het bijzondere van deze verkiezingen is dat Wibaut ook bijna kandidaat werd gesteld door de liberalen. Toen de vrijzinnige kiesvereniging - zo werden de liberalen ook wel genoemd over de kandidaatstelling vergaderde, was het al bekend dat Wibaut door de SDAP kandidaat was gesteld. Eerst ging de discussie over District Drie, waar de ARP zo sterk was. Moesten de niet-confessionele kiezers nog gescheiden gaan optrekken tegen de Kuyperianen nu Wibaut en Bimmel kandidaat stonden? Het was de jonge kandidaat-notaris Willem Hioolen die zich dat hardop afvroeg. Dan zouden de antirevolutionairen wel heel makkelijk winnen. Waarom als liberalen niet gewoon de kandidatuur van Wibaut en Bimmel steunen? Daar lcwarn een veel oudere aan wezige tegenop, koopman Doorenbos. Hij dacht dat de stemmen op de ARP juist zouden verminderen als die partij twee verschillende lijsten tegenover zich zou vin den. Dat klopte, want Wibaut had, zoals we weten, inderdaad sympathisanten in confessionele hoek. Doorenbos mikte dus op een tweede ronde met een liberale kandidaat, terwijl Hioolen eigenlijk alleen dacht aan de kansen tegenover de ARP in de eerste ronde. Doorenbos wist een uitstekend middel om zijn visie erdoor te krijgen: tegenover Hioolens voorstel om de kandidatuur van Wibaut en Bimmel te steunen, stelde hij voor om Hioolen zélf kandidaat te maken. We weten niet voor welk van die twee voorstellen Hioolen gestemd heeft, maar het zou doorslaggevend geweest kun nen zijn. De Middelburgsche Courant meldt immers: 'Bij stemming werd de heer Hioolen candidaat gesteld met 34 stemmen tegen 33 op den heer Wibaut.' Deze ene stem verschil op de avond van 21 juni 1901 op de bovenzaal van sociëteit De Vergenoeging heeft mogelijk de geschiedenis van Middelburg, maar misschien ook wel die van Amsterdam aanzienlijk beïnvloed. Want wat zou er gebeurd zijn wan neer Wibaut inderdaad begin juli 1901 raadslid in Middelburg was geworden? Was hij dan evengoed in 1904 naar Amsterdam vertrokken, nadat zijn twee zoons hun HBS respectievelijk gymnasium hadden afgerond? Dat Wibaut met zijn eigen sympathisanten én de stemmen van de liberalen gewon nen zou hebben in District Drie, lijkt immers goed mogelijk. Op de dag van de ver gadering stond ook de uitslag van de Statenverkiezing in de krant. District Drie in

Archief | 2009 | | pagina 55