Eigenhaardstraat 60 VOLKSHUISVESTING Afb. 2. Woningen aan het Klein Vlaanderen, foto gemaakt na de storm van 1911. Zeeuws Archief, BG-0320-215. Ook aan de huidige Jacob Catsstraat werden een paar blokjes van soortgelijke woningen gerealiseerd. Even krakkemikkig en ongezond als aan de Achtergracht. Niet voor niets heette het gebied waar nu Nieuw-Middelburg gelegen is in de volksmond Modderoord. Ook langs het Oud Arnemuidsvoetpad en de nieuw aan gelegde Puntpoortstraat en Dwarsstraat (mogelijk na sloop van de Dampoort in 1873: dus strikt genomen buiten de vesten) werden enkele woningen gerealiseerd. In diezelfde tijd begonnen zich aan de uitvalswegen richting Veere, Sint Laurens en Grijpskerke linten met vooral middenstandswoningen te ontwikkelen. Niet lang daarna volgde het eerste serieuze volkshuisvestingsproject aan de Eigen haardstraat. Daartoe werd in 1889 de NV Bouwvereniging Eigen Haard door Wibaut, Ghijssen en Bolle opgericht en de grond voor de bedoelde straat aange kocht. De gemeente nam - hoe gul - de aanleg van trottoirs voor haar rekening. Er was in die jaren nog geen woningwet van kracht. Die werd pas in 1901 door de Tweede Kamer goedgekeurd en trad op 1 augustus 1902 in werking. In die wet kwam scheiding van kook- en wasgedeelte vast te liggen, en stond bovendien het beroemd geworden alkovenverbod. Tien jaar eerder hadden de bouwers dus nog volop de kans weinig rekening te houden met de noodzakelijke eisen voor behoor lijke woningen. De toezichthouders van de firma waren er echter op uit om een succesvol project te realiseren. Er kwam een plan met aparte keukens (minimaal vijf vierkante meter) en woonkamers (minimaal zestien vierkante meter), de vloe ren waren goed en de zolders zodanig ruim dat er goed geslapen kon worden. Alle ruimten moesten minimaal drie meter hoog zijn en de privaten dienden tegen het achterhuis aangebouwd te zijn, gescheiden door middel van een portaal, voorzien

Archief | 2009 | | pagina 62