JAARVERSLAGEN 2012 159 De getoonde voorwerpen geven een mooie dwarsdoorsnede van de rijke en geva rieerde collectie etnografica. Juist in deze opstelling, te samen met voorwerpen uit andere onderdelen van de collecties van het Zeeuws Genootschap, komen zij goed tot hun recht, zoals ze oorspronkelijk ook zijn verzameld en tentoongesteld in het oude museum van het Genootschap. Door de terugkomst van de voorwerpen uit het Leidse Museum voor Volkenkunde enkele jaren geleden, kan de verzameling volkenkundige voorwerpen steeds in andere variaties worden getoond. De in 2010 gemelde schenking van Turkse voorwerpen afkomstig van de familie Van Uije Pieterse is in het verslagjaar geformaliseerd door middel van een akte van schenking. Er waren in het verslagjaar geen aanwinsten. Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling Mollusken De conservator EA.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit jaar zijn weer een paar items uit mijn eigen verzameling aan de Zeeuwse mol lusken collectie toegevoegd en geregistreerd. In een onderzoek ten behoeve van de voorbereiding van de Fossielenatlas Deel 2 Gastropoda hebben een paar herdeterminaties plaatsgevonden. Te verwachten is, dat de komende jaren ook in andere families de nodige herzieningen zullen plaats vinden. De bottenvistocht van 7 juli 2011 leverde vele algemene soorten op, die merendeels verdeeld werden onder de enthousiaste deelnemers. Een gering aantal is er opgeno men in de collectie. Ook deze keer weer werden twee interessante stukken zandsteen opgevist, deze keer met graafgangen. Een met een duidelijke kreeftengang (Thalassinoides) en het ander vrij grote stuk (circa 30 cm) met graafgangen van een kleiner kaliber Spook- kreeft (Calianassa). Beide stukken zijn van zeer hard kwartszandsteen en mogelijk afkomstig uit het Eoceen. Naturalia De conservator drs. G.M. Heerebout bericht als volgt: In het najaar van 2012 is een begin gemaakt met het onderzoeken van de natuur historische voorwerpen die als vloeistofpreparaat bewaard worden. Uiteindelijk zijn 337 preparaten in een Excel-bestand vastgelegd. Het overgrote deel van de diersoorten kon op naam gebracht worden; een klein aantal soorten vraagt bestu dering door een extern specialist. Opvattingen over de juiste naam van organismen wijzigen, mede op grond van nieuwe kennis, en op veel etiketten was een verou derde naam genoteerd. De etiketten zijn vrijwel allemaal van de hand van dr. J.C. de Man, die aan het begin van de twintigste eeuw conservator natuurhistorie was. Inmiddels zijn vrijwel alle voorwerpen van de juiste naam voorzien. De potten, waarin de dieren bewaard worden, zijn waar nodig bijgevuld met alcohol. De rangschikking in het depot, die geheel willekeurig was, is nu volgens de gebruikelijke indeling in diergroepen, zodat een plaatsingslijst opgesteld kan worden. Indien een bepaald voorwerp opgevraagd wordt, kan het dan eenvoudig gevonden worden. De samenstelling van de collectie laat duidelijk de wijzigingen van de opvattin gen binnen het Genootschap zien. De oudste nummers (uit de achttiende eeuw) omvatten voorwerpen uit de gehele wereld; aan het eind van de negentiende en het

Archief | 2013 | | pagina 161