Over Jozef Tahitu Dorine Zelders Jozef Tahitu (3 oktober 1955) woont in Oost-Souburg. Hij is daar de vaste medewerker bij de Molukse Welzijnsstichting Mae-uku. Jozef treedt regelmatig op als zanger en is mede-oprichter van de zang groep Inalo. Voor de vier Inalo-zangeressen - Bea Saija, Gaby van Schaik-Noya, Jobé Telehala en Marie-Elise Toumahuw - componeert en schrijft hij ook de liederen. Over het algemeen zijn deze in het Moluks-Maleis geschreven. Daarnaast is Jozef Tahitu dichter, of, zoals hij het zelf noemt: schrijver van poëzie. De gedichten van Jozef zijn gesteld in het Nederlands. Ook tijdens zijn reizen op de Molukse eilanden schrijft hij zijn Nederlandstalige gedichten. In de vorm van zijn gedichten zijn soms verwijzingen naar de Moluks-Maleise taal, oftewel het 'bahasa Melayu', te vinden. Het verweven van tegenwoordige, toe komende en verleden tijd is daarvan een aspect. In de 'bahasa Melayu' bestaan de 'pantun' en de 'kapata.' Het zijn verschillende vormen van gezongen en gesproken verzen. De 'kapata' is een lang vers met verschillende coupletten. De 'pantun' is een kort vierregelig vers dat vaak een uitspraak, een raadgeving of een stelling draagt. In het Nederlandstalig werk van Jozef keren deze bijna archetypische vormen soms terug. Behalve in het Nederlands schrijft Jozef Tahitu zoals gezegd in het Moluks-Maleis. Soms wordt van hem verlangd een Moluks-Maleis lied in het Nederlands te vertalen en soms wordt gevraagd een Nederlandstalig gedicht om te zetten in het 'bahasa'. Voor hem zijn het twee verschillende taalwerelden waartussen hij heen en weer reist. Met Jozef Tahitu maakte ik kennis naar aanleiding van de ten toonstelling 'Saudara, portretten en (levens)verhalen van oudere Molukkers', een fototentoonstelling van Jan Malawauw uit Zaan dam. Deze expositie is nog tot en met 1 maart 1998 in het Zeeuws Museum in Middelburg te bezichtigen. Jozef werd gevraagd om een 'Saudaralied' te schrijven. Dit lied is te vinden in het boek Saudara (verkrijgbaar in de vriendenwinkel van het Zeeuws Museum). 22

Ballustrada | 1997 | | pagina 22