Gustaaf en ik vertrokken in 1968 aan boord van het s.s. Nieuw Amsterdam, een art nouveau-oceaanschip. Hij als immigrant, ik retour: samen onze nieuwe levens. Symbolisch. Het was de laatste transatlantische reis van de Holland Amerika Lijn. Tabula Rasa? Dramatische afreis: 00.00 uur van Rotterdam. Schijnwerpers/Hoogte punten. Om N-o-o-i-t terug te komen. Twee jaar later waren we terug - 't-ij-d-e-l-ij-k'Nog steeds hier. We zagen er uit ais negentiende-eeuw se romantici in onze bontjassen en chique fluwelen hippiekleding compleet met mijne trouwe Hut koffer. Een begin - een nieuw leven. Tijdens deze zeereis had ik gehoopt dat ons kind geboren zou worden. Ondanks dansen in de disco en furieuze novemberstormen werd Dylan Le Roi Wilhelmus geboren kort na onze aankomst in the States. Als geboren Amerikaan zou hij president kunnen worden. Wij waren pas drie dagen voor het vertrek geïnformeerd. Er bleek ver traging, een probleem met Gustaafs immigratiepapieren wegens zijn linkse sympathieën, overtuigingen zoals 'oorlog is geen instrument voor vrede'. Als emigrant kreeg hij 'zakgeld' voor de reis. We konden het goed gebruiken maar we gaven alles in één klap uit in de scheeps bibliotheek, luisterend naar een krakelende (wegens de stormen) radio tussen andere zeer geïnteresseerde en hooggespannen mensen van uiteenlopende opvattingen en overtuigingen, in afwachting van de uitkomst van de U.S.-presidentsverkiezingen (een sub topic van de reis - het gesprek van de dag). Denkend dat Humphrey gewonnen had, een victorie voor links, trakteerden we iedereen aanwezig - tussen de boeken en aan de radio gekluisterd - op een drankje. Ongeveer een halfuur later kwamen de electorale resultaten van de Staten New York en California. Nixons victorie - het was een nipte overwinning - in stemmen. Het bevestigde het 'establishment' van rechts en stippelde het beleid voor de komende jaren uit. Hubert Humphrey was senator voor jaren en jaren in Minnesota, een demo craat. Hij was vice-president onder Lyndon Johnson van 1964-1968. Een apotheker van beroep; mijn oom Bemie Berg was een studie genoot van hem. Eugene McCarthy (1916-2005), ook een senator van Minnesota, was een kortetermijn-kandidaat in 1968 (een leider tijdens de rellen op de Democratische conventie in Chicago voorjaar '68); een intellectueel, poëet, had geen echte kans. Maar, voor één kort moment, leek het alsof het getij zou keren. Maar nee. Op de waterscheiding: net te weinig water voor een linkse meerderheid.

Ballustrada | 2007 | | pagina 23